Suç ve Ceza Film Festivali 'Adalet' teması ile gerçekleştiArtı Gerçek

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali bu yıl yine 'Adalet' teması ile 9. kez sinemaseverlerle buluştu.


Festival; adaletin sadece bir suç ve karşılığında ceza kavramlarından oluşmadığını, tüm toplumu ilgilendiren ve üzerinde önemle durulması gereken bir konu olduğunu gündemde tutmak, tartışmak, ülkeler arasındaki farklılıkları, sorunları gündeme getirmek, ortak çözümler aramak üzere herkese seslendi.

ALTIN TERAZİ UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI'NDA 8 FİLM YARIŞTI

Bu yıl film gösterimleri her yıl olduğu gibi Türk ve Dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmlerden oluştu. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda sekiz film yarıştı. Bu filmlerden altı tanesi festival kapsamında Türkiye, ikisinin ise İstanbul prömiyerlerini gerçekleştirildi. Filmlerin yönetmen ve oyuncuları sinema salonlarında seyirci ile buluştu.

Festival 22 – 28 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. 21 Kasım 2019 Perşembe günü Cemal Reşit Rey’de açılışı yapılan festivalin filmleri; Beyoğlu Sineması ve Nişantaşı City’s sinemalarında gösterildi.

'ADALET TERAZİSİ' VE 'BEYAZ PERDEDE ADALET'

Panorama bölümü bu yıl iki başlık altında sunuldu. Adalet Terazi’si bölümünde 11 tane dünya sinemasının seçkin örnekleri gösterildi. Bu filmlerin on tanesi Türkiye Prömiyerlerini gerçekleşti. Beyaz Perdede Adalet bölümünde ise son yıllarda çekilmiş değerli Türk filmlerinden bir seçki sunuldu. Onur ödülünün taktim edildiği Yeşim Ustaoğlu sinemasından bir seçki de seyirci ile buluştu. Adalet temalı kısa filmlerin oluşturduğu seçkiler ve kısa film yönetmenleri ile söyleşiler programın önemli bir parçasını oluşturdu.

'ALTIN TERAZİ KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI'

“Altın Terazi Kısa Film Senaryo Yarışması” jürisinde ise Tarık Tufan, Simona Nobile ve Maxine Williamson yer aldı. Adalet temalı 68 senaryo içinden ön jürinin seçtiği 10 tanesi finalde yarıştı. Birinci olan senaryo festivalin sağlayacağı destekle önümüzdeki yıl film olarak gösterilecek.

'ENDÜSTRİ GÜNLERİ'

Film endüstrisinin buluşmasını sağlayan, endüstrideki gelişmelerin tanıtıldığı, tartışıldığı, iletişim toplantılarının yapıldığı VisionIST, “Endüstri Günleri” 23-25 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleşti. Bu bölümde hızla gelişen endüstride farklı kuşaklardan gelen ulusal ve uluslararası meslek profesyonellerinin birbirini tanımasına, iletişimde bulunmasına ve bu şekilde üretimlerine yansıtacak katkıyı sağlamasına zemin oluşturuldu. (Hibya Haber Ajansı)