'Süleyman Soylu seçimi bıraksın da trafik kazalarına baksın'Artı Gerçek

Trafik kazalarını önlemenin, İçişleri Bakanlığının görevlerinden olduğunu hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Soylu'nun adaymış gibi Türkiye turu yaptığını söyledi.


ARTI GERÇEK - Ramazan Bayramı tatili boyunca meydana gelen trafik kazalarında 83 kişi hayatını kaybedip, 868 kişinin yaralanmasının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, bayram tatilinin ilk 8 gününde 70 kişinin trafik kazlarında hayatını kaybettiğini açıkladı.

Televizyonlardan resmi bir ağızdan verilen bu yanıltıcı bilgiye tepkiİ gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, karayollarında trafik düzenini sağlamak ve denetlemenin İçişleri Bakanlığının görev ve yetkileri arasında sayıldığını belirterek, Süleyman Soylu'ya görevini hatırlattı.

CHP'Lİ KAYA SOYLU'YA ASLİ GÖREVİNİ HATIRLATTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun asıl görevlerini bir tarafa bırakarak AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gibi Türkiye turu yaparak seçim kampanlası yürüttüğünü belirten Yıldırım Kaya, bu konmuyla ilgili meclide soru önergesi verdi.

Meclis'e verdiği yazılı soru önergesinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya, "atanmış bir bürokrat olarak, seçim kampanyası yürütmeniz doğru mudur" diye soran Kaya, Soylu'nun asıl görevine dönmesini istedi:

"Ancak, atanmış bir bürokrat olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, asli görevini bir kenara bırakarak, zamanını iç politikaya harcıyor. 31 Mart yerel seçimlerinde olduğu gibi, şimdi de 23 Haziran 2019 tarihinde yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde, Millet İttifakının adayı Ekrem İmamoğlu’nun karşısında adaymışçasına Türkiye turu yaparak, seçim kampanyası yürütüyor.

TBMM'ne verdiğim yazılı soru önergesiyle, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya,  atanmış bir bürokrat olarak, seçim kampanyası yürütmeniz doğru mudur? Asli görevinize ayırmanız gereken zamanı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine ayırma hakkını hangi kanundan almaktasınız?  Alınacak tedbirler ve denetim hayat kurtarırken, bunu yapmayarak seçim çalışması yürütmeniz doğru mudur?' diye sordum.

'ASLİ GÖREVİNİZİ YAPMAK DURURKEN SEÇİM KAMPANYASI YÜRÜTMENİZ DOĞRU MUDUR?'

Yapılacak denetim, alınacak tedbirler trafik kazalarını önlemede ve ölümlü kazaları en aza indirmede en etkili yöntemlerdendir" diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya meclis'e sunduğu soru önergesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya şu soruları töneltti:

  • İçişleri Bakanlığına atanmış bir bürokrat olarak, seçim kampanyası yürütmeniz doğru mudur?
  • Asli görevinize ayırmanız gereken zamanı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine ayırma hakkını hangi kanundan almaktasınız?
  • Denetimsizlik ve tedbirsizlikten vatandaşlarımız trafik kazalarında ölürken, sizin İçişleri Bakanı olarak zamanınızı seçim kampanyalarına ayırmanız görevi ihmal değil midir?
  • Yerel seçimlerde taraf olmak, seçim çalışmalarına aktif şekilde katılmak, mitingler düzenlemek İçişleri Bakanının görevleri arasında mıdır?
  • Alınacak tedbirler ve denetim hayat kurtarırken, bunu yapmayarak seçim çalışması yürütmeniz doğru mudur?