Sur'da 'infaz listeli' silahlı saldırıArtı Gerçek

Sur'un Cami Nebi Mahallesi'nde bir saldırgan önce muhtarı silahla ağır yaraladı, ardından olayı gören esnafı öldürdü. Gözaltına alınan saldırganın infaz listesi hazırladığı iddia ediliyor.


HABER MERKEZİ - Diyarbakır Sur'un Cami Nebi Mahallesi'nde Sinan Erdoğmuş adlı bir kişi, mahalle muhtarı İhsan Yeşil'i silahla ağır yaraladı, olayı gören esnaf Metin Arda'yı ise öldürdü. Gözaltına alınan Erdoğmuş'un daha önce mahalleden birçok kişiyi tehdit ettiği ve bir infaz listesi hazırladığı iddia edildi. 

Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Cami Nebi Mahallesi Kuru Ozan Sokak'ta 11 Kasım'da meydana gelen olayda, bir süre önce 12 yıl kaldığı cezaevinden tahliye olan Sinan Erdoğmuş, bürosuna girmek üzere olan mahalle muhtarı İhsan Yeşil'e kurşun yağdırdı. Saldırıyı gören komşusu elektrik ustası Metin Arda'ya yönelen saldırgan, Arda'yı da silahla vurdu. Arda olay yerinde can verirken, ağır yaralanan muhtar Yeşil ise Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Yeşil'in durumu ciddiyetini koruyor.

ÖLDÜRÜLMEKTEN SON ANDA KURTULDU

Görgü tanığı esnaf Ahmet Demirel, Cumartesi sabah saatlerinde dükkana geldiğinde kendilerinin Kutbettin olarak bildiği Sinan Erdoğmuş’un sokak başında beklediğini söyledi. Dükkanına girdikten 5 dakika sonra silah sesleri duyduğunu anlatan Demirel, mahalle muhtarı İhsan Yeşil”in yerde yattığını, saldırganın daha sonra Metin Arda’ya ateş ettiğini belirterek, “Kutbettin beni gördüğünde bana da ateş etmeye başladı. Ben bina kapısını kapattım, kapıyı yumruklayarak açmaya çalıştı, açamayınca kaçmaya çalıştı” dedi.

‘ÖZELLİKLE YURSEVERLERİN ÖLÜM LİSTELERİNİ HAZIRLADI’

Olayın 12 yıl önce kahvehanede yaşanan bir tartışma yüzünden çıktığını ileri süren mahalle esnafı Mehmet Demirel ise Yeşil ile tartışan Erdoğmuş’un silah çektiğini, ancak araya girenlerin olayı yatıştırdığını anlattı. Erdoğmuş’un bir süre sonra uyuşturucudan tutuklanarak cezaevine konulduğunu aktaran Demirel, 12 yıldır cezaevindeki şahsın 6 ay önce tahliye edildiğini, muhtarın yazıhanesine giderek kendisini ölümle tehdit ettiğini belirtti. Demirel, şu önemli iddiayı da dile getirdi: “Polis saldırganı yakaladığında evinde arama yaptı. Evde bir çok esnafın isminin yer aldığı ölüm listesi çıkmış.”

‘MAHALLEDE BİRÇOK KİŞİYİ TEHDİT ETTİ’

Şahsın daha önce mahalleden birçok kişiyi tehdit ettiği öğrenilirken, mahalle sakinlerinden Salih Akar, 6 ay önce cezaevinde çıkan Erdoğmuş’un banka girişinde kendisini tehdit ettiğini söyledi. İki hafta önce Erdoğmuş ile yolda karşılaşan Akar, “Bana ‘Salih’ diye seslendi. Arkamı döndüğümde tanıdık bir sima bulamadım. Kendini tanıttı ‘Ben filankesim’ dedi. Buyur dedim. Bana ‘Süleyman senin oğlun değil mi?’ dedi. Evet dedim. Bana ‘Bir daha Süleyman benim akrabamla oturmasın’ dedi. Nedenini sordum, ‘Ben istemiyorum’ dedi. Ben de ‘Oğlumun bir hatası varsa konuşurum’ dedim. ‘Bir hata yok ben öyle olmasını istiyorum’ yanıtı verdi” diye konuştu.

(Mezopotamya Ajansı)