Sur mizanseninin gerçek görüntüleri ortaya çıktıArtı Gerçek

Diyarbakır Sur'daki operasyonların ardından servis edilen mizansen görüntülerde yer alan 3 kişinin mahalleden çıktıkları ana ilişkin gerçek görüntülerine ulaşıldı.HABER MERKEZİ - Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ve operasyonların 103 gün boyunca devam ettiği dönemde Genelkurmay Başkanlığı tarafından 24 Şubat 2016’da basına servis edilen ve 'Sur'da 3 terörist teslim oldu', 'Sur'da PKK'lılar böyle teslim oldu' şeklinde haberleştirilen mizansende, zorla figüran yaptırılan 3 kişinin gerçek görüntüleri ortaya çıktı.

Sur’da mahsur kaldığını belirtilen M.Ş.A., M.S.A. ve 18 yaşından küçük M.K., sokağa çıkma yasağının 28 Kasım 2015’ten beri devam ettiği Sur ilçesinden 22 Şubat 2016 tarihinde tahliye oldu. Gözaltına alınarak 26 Şubat 2016’da tutuklanan 3 kişi hakkında 'Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak' suçunu işledikleri iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı. Halen tutuklu olan bu kişilerin, dava dosyasında yer alan ve mahkemedeki ifadelerinde, tahliye olduklarında 1 gün boyunca Sur’da asker ve polislerce alıkonulduklarını, darp edilip, infaz edilmek ile tehdit edilerek mizansene zorla figüranlık yaptıklarını söyledi.

 

 

GERÇEK GÖRÜNTÜLERDE ÜZERLERİNDEKİ TÜM ELBİSELER ÇIKARTILIYOR

Sanık avukatlarının talebi üzerine yargılamayı yapan Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, M.Ş.A., M.S.A. ve 18 yaşından küçük M.K’nin tahliye olduğuna anlara ilişkin görüntüleri Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nden istedi. Tahliye anına ilişkin emniyetin gönderdiği görüntülerde, tahliye olan kişinin davanın en başından beri söylediklerini doğruluyor. Zırhlı araç kamerasından çekilen görüntünün 22 Şubat 2016 saat 15.15’te çekildiği görülüyor. Ses kaydı olmayan ve kesilmiş 2 dakikalık görüntüde sivil elbiseli olan M.Ş.A., M.S.A. ve M.K. görülüyor. Görüntüde silahsız olduğu görülen 3 kişinin arkasında bir tank olduğu, durdukları yerin ise çatışmalar nedeniyle yıkılmış, çamur içinde olduğu görülüyor. Sivil elbiseli ve elleri havada olan 3 kişi, zırhlı araçtan verildiği tahmin edilen komutlar doğrultusunda soyunmaya başlıyor. Bu kişiler üzerindeki elbiseleri çıkarırken diğer taraftan ise tedirgin bir yüz ifadesiyle elleri ve kollarını kaldırarak bir şey anlatmaya çalışıyor. Bu sırada bir kişi kendini yere atıyor. Daha sonra bu kişiler iç çamaşırlarına kadar soyunduktan sonra yere çömelerek ellerini havaya kaldırıyor. Görüntü, bir kişinin oradan ayrılmasıyla bitiyor.

GÖRÜNTÜLERDE BAŞKA ELBİSELER GİYDİRİLDİĞİ GÖRÜLÜYOR

Bu kişiler tahliye olduktan 2 gün sonra basına servis edilen mizansen görüntülerde ise tam teçhizatlı askerler, daha önce çatışmaların yaşandığı bir sokağın başında mevzilenerek, sokağın içindeki evlere bir süre ateş ediyor. Ardından bir asker 'ateşkes' komutu verdikten sonra yüksek sesle, "Teslim olun! Kaçacak yeriniz yok" anonsu yapıyor. Sokağın sonunda görülmeyen ancak sesi duyulan bir kişinin “Ateş etmeyin. Teslim oluyoruz” sesi duyuluyor. Ardından M.Ş.A., M.S.A. ve M.K. tek sıra halinde sokağın başında beliriyor. En öndeki kişinin elinde beyaz bayrak olduğu görülüyor. Bu kişilerin üstündeki elbiselerin, tahliye sırasındaki elbiselerden farklı olduğu dikkat çekiyor. Askerler teslim olduğu ileri sürülen bu kişilerin üstünü aradığı sırada, "Gençler devletin güvencesi altındasınız. Bize emanetsiniz. Size kimse zarar vermeyecek" diyor. Mizansenin devamında ise 3 kişiye, Kobra tipi askeri zırhlı araçta bulunan megafon ile Sur’daki YPS'lilere teslim olmaları yönünde anons yaptırılıyor.

SUR'DA NE OLMUŞTU?

Mahsur kaldıkları Sur’da teslim oldukları ileri sürülen M.Ş.A., M.S.A. ve M.K. mizansen görüntüleri basına servis edildikten 2 gün sonra “örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla tutuklandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bu kişiler hakkında, "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" suçunu işledikleri iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılmaları istemiyle dava açtı. 18 yaşından küçük olduğu için Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan M.K. tahliye edildi. Ardından dava dosyası Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan M.Ş.A. ve M.S.A’nın dava dosyası ile birleştirildi. Sanıklar, savunmalarında akrabalarına yardım için gittikleri Sur’da 65 gün boyunca mahsur kaldıklarını söylemişti. Ekim, ayında görülen davanın duruşmasında mahkeme, tutuksuz yargılanan ve duruşmalara katılmayan M.K. hakkında tutuklama kararı çıkardı. Emniyet, savcılık ve hakimlikte susma hakkında kullanan M.Ş.A., mahkemede verdiği ifadesinde, tahliye edildikten sonra 1 gün boyunca Sur’da bir evde bekletildiklerini ifade ederek, “Ertesi gün askerler bize 'Film çekilecek, oyun oynayacağız siz de bu oyunun figüranı olacaksınız. Öyle gideceksiniz' dediler. Bizi çatışmanın olduğu bir bölüme, askerlerin gezindiği bir yere götürdüler. Burada üstümüzdeki elbiseleri çıkardılar ve teslim oluyormuş gibi video çekimi yaptılar. Çekim sırasında bize teslim oluyormuş gibi bağırmamızı da söylediler. Ben önce bunu kabul etmedim. Bunun üzerine beni tehdit ettiler. Silahla kafamıza bastılar” şeklinde ifade vermişti. Diğer sanık M.S.A. da benzer şekilde ifade vermiş, mağdur olduklarını söylemişti. M.Ş.A., kendilerini darp eden ve zorla görüntü çeken kişiler hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. M.Ş.A. ailesine verdiği bilgide, mizansen görüntülerin çekilmesinin ardından asker ve özel harekatçıların kendilerini infaz etmek istediğini, ancak görüntülerin basına servis edilmesi nedeniyle bir komutanın uyarısıyla bundan vazgeçildiğini aktarmıştı.

(Mezopotamya Ajansı)