Sur muhtarları: Taşınanlar kira desteği alamıyorArtı Gerçek

Sur’da yerinden edilen ailelerin temel haklara ve kamu hizmetlerine erişim projesi Diyarbakır’da düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıya katılan 4 mahalle muhtarı konuştu.


Bahar KILIÇGEDİK

ARTI GERÇEK - Dicle Toplumsal Araştırma Merkezi (DİTAM), "Diyarbakır İli Sur İlçesi'nde Yerinden Edilen Ailelerin Temel Haklara ve Kamu Hizmetlerine Erişimi" projesi tanıtım toplantısı Diyarbakır’da gerçekleştirdi. İngiltere Büyükelçiliği’nin desteklediği projenin tanıtım toplantısına Diyarbakır Barosu, İHD, TİHİV, Halk İnsiyatifi, Hayata Destek Vakfı, DESOB, DİSİAD’ın da arasında bulunduğu çok sayıda STK temsilcisi ile İskenderpaşa, Abdal Dede, Cami Nebi, Ziya Gökalp mahalle muhtarları katıldı.

SİVİL TOPLUMUN OLMADIĞI YERDE ANTİDEMOKRATİK UYGULAMALAR ARTAR

Toplantı öncesi basın açıklaması yapan DİTAM Başkanı Mehmet Kaya, sivil toplum örgütlerinin önemine dikkat çekti. Sivil toplum örgütlerinin yetersiz veya ilgisiz kaldığı dönemlerde askeri darbeler ve anti demokratik yöntemlerin devreye girdiğini hatırlatan Kaya, “Bilinmelidir ki; demokrasinin korunup geliştirilmesinin yanı sıra toplumsal kalkınmanın sağlanması için de sivil toplumun rolü oldukça önemlidir. Gelişmiş ülkelerin tümü yasama, yürütme ve yargı erkinin yanı sıra sivil toplumun da önemli bir güç olduğundan hareketle katılımcı bir sivil toplumun varlığına büyük değer biçmektedir.  Türkiye de en zorlu dönemlerinde sorunlarını sivil toplumun katılımıyla aşmıştır. Türkiye'de askeri vesayetin sonlandırılması ve AB sürecinin önünün açılmasında sivil toplum desteği mevcut iktidarının buralara kadar gelmesini sağlayan en önemli etken olmuştur” dedi.

500 AİLE İLE GÖRÜŞME YAPILACAK

Açıklamasında, DİTAM’ın kuruluş süreci ve yürüttüğü çalışmalar hakkında da detaylı bilgiler veren Kaya, ‘Diyarbakır İli Sur İlçesi’nde Yerinden Edilen Ailelerin Temel Haklara ve Kamu Hizmetlerine Erişimi’ Projesine değindi.  Projenin amacı hakkında şu bilgileri verdi:  “Sur ilçemizde yaşanan çatışmalar neticesinde çok büyük tahribatlar yaşanmış, can ve mal kaybıyla birlikte dünya kültür mirası bir çok tarihi eserler ve mekanlar tahrip edilmiştir. Yerinden edilen ailelerin barınma, sağlık, eğitim vb. gibi temel insan haklarına erişimi konusunda çok ciddi eksiklikler meydana gelmiştir.  Bu süreçte göç etmek zorunda kalan ailelerle detaylı mevcut durum analizlerinin yapılması ve ailelerin ilgili Kamu Kurumu, Yerel Yönetimler ve Sivil Toplum Hizmetlerine ulaşmalarına katkı sunmak amacıyla çalışmalarıma başlamış bulunmaktayız. İngiltere Büyükelçiliği tarafından da desteklenen bu projemiz kapsamında 500 aile ile yüz yüze görüşmeler yapılarak mevcut durumlarının tespiti yanında, mağdur ailelerin temel haklara erişimleri konusunda yönlendirici ve bilgilendirici danışmanlık ve rehberlik hizmetlerini de yapmaktayız.”

Yapılan basın açıklamasının ardından STK temsilcileri ve mahalle muhtarları ile toplantı yapıldı. Toplantıda söz alan mahalle muhtarları, yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Yıkım ve yasaklardan sonra da mağduriyetlerinin devam ettiğini söyledi.

SURDAN TAŞINAN AİLELER SORUNLAR YAŞIYOR

Muhtarlar, göç eden ailelere verileceği belirtilen kira yardımları ve  çocukların eğitim durumu ile ilgili yaşadıkları sorunları dile getirdi. Surdan taşınanların üç aylık kira desteğinin verilmediğini anlatan muhtarlar, kira yardımları konusunda Valiliğin çalışma yapmadığını, Kaymakamlığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ödeneğin gelmediğini kendilerine söylediğini ifade etti. Üçüncü ayına girilmesine rağmen ailelere kira yardımı yapılmadığını aktardı.

ÇOCUKLAR UYUM  SORUNU YAŞIYOR

Muhtarların dile getirdiği bir başka sorun çocukların taşındıkları yerde yaşadığı uyum sorununa ilişkindi. Surdan taşınan ailelerin çocuklarının yaşadıkları yerde akranları ile anlaşamadığını, arkadaşları ile kavga ettiğini anlatan muhtarlar, ailelerin pisikolojik olarak da desteğe ihtiyaç duyduğunu aktardı.

EĞİTİM ALAMIYOR

Ailelerin kira desteği almak için taşındıkları yerlere adreslerini alamadıklarını ifade eden muhtarlar, bu durumdan dolayı çocukların taşındıkları yerlere yakın okullara kayıt yaptıramadığını, bunun da eğitim konusunda sıkıntıya neden olduğunu ifade etti.

ORTAK ÇALIŞTAY ÖNERİSİ

Toplantıya katılan STK yöneticileri ise Surlu aileler ile ilgili çeşitli alanlarda çalışma yaptıklarını anlatarak yapılan çalışmaların birleştirilmesi gerektiğini belirterek, bu konuda ortak çalışma yapılması ve Surlu ailelere yönelik çalıştay düzenlenmesi önerisinde bulundu.