'Suriye Anayasa Komitesi için çalışıyoruz'Artı Gerçek

Putin, Rusya, İran ve Türkiye’nin, Cenevre’de Suriye Anayasa Komitesi’nin bir an önce kurulması için çalıştığını söyledi.Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te iki günde devam edecek G-20 Zirvesine katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya, İran ve Türkiye’nin, Cenevre’de Suriye Anayasa Komitesi’nin bir an önce kurulması için çalıştığını söyledi.

Putin, G20 kapsamında düzenlenen BRİCS toplantısında “Suriye’deki durumun uzun vadede istikrara kavuşabilmesi için, gerçek bir siyasi sürecin başlatılması önemlidir. Rusya bu amaçla Astana formatı kapsamında ortakları İran ve Türkiye ile yoğun bir şekilde çalışıyor. Cenevre’de Suriye Anayasa Komisyonu’nun kurulmasını en kısa sürede sağlayacaklar” dedi.

Sputnik'te yer alan haberde Putin, Suriye’de diğer öncelikli görevler arasında ekonomi ve altyapının düzeltilmesi ve mültecilerin dönebilmeleri için gerekli koşulların yaratılması olduğunu belirterek “ Umuyorum, BRICS ülkeleri de bu ülkeye yapılan insani yardım programlarına katılırlar” dedi. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)