'ABD'nin IŞİD için gönderdiği silahlar Afrin'e gelmedi'Artı Gerçek

Reuters'ın diplomasi editörü Mcdowall, Suriye'deki güç dengelerini yazdı.

ARTI GERÇEK- Ne IŞİD'in bölgedeki etkisinin azalması ne de dünya güçlerinin Esad'a olan bakış açılarının değişmesi devam eden savaşı sonlandırmaya yetmiyor. Suriye şu an pek çok çatışmanın merkezi olmaya devam ediyor. 7 yıldır aralıksız devam eden Suriye savaşı bölgedeki güç dengelerini kökünden değiştirmesine rağmen bir türlü sona ermiyor. 

Uluslararası haber ajansı Reuters’ın diplomasi editörü Angus Mcdowall, Beyrut’tan yazdığı yorumunda, savaşa müdahil olan dış güçlerin, Esad ve onu devirmeye çalışan muhalifler arasında tek cephede başlayan savaşın pek çok cepheye yayılmasından sorumlu olduğunu belirtti. 

ÇIKAR ÇATIŞMASI SURİYE'Yİ SAVAŞ ALANINA ÇEVİRDİ

Suriye’nin büyük güçlerin kontrol hırsı için savaş alanına dönüştüğünün altını çizen Mcdowall, bölgede ABD ve Rusya’nın bir cephede, İran ve İsrail’in başka bir cephede, Sunni ve Şiiler arasındaki gerilimin de bir diğer cephede ülkeyi savaş alanına çevirdiği yorumu yaptı.

SURİYE’DE TARAFLAR NE İSTİYOR?

Suriye’de farklı cephelerde savaş veren güçlerin ne istedikleri sorusuna cevap arayan Mcdowall şöyle devam ediyor: “Esad’ın amacı çok açık: Suriye’de eskiden olduğu gibi tüm ülkenin kontrolünü ele geçirmek ve kendi kurallarına göre hükümetini kurmak. Esad’ın en büyük destekçisi Rusya ise karışan dengeleri kendi lehine çevirmek için 2015 yılından bu yana Esad'a hava desteği vermeye devam ediyor. Esad’a verdiği destek ile bölgede kontrol sahibi olmak isteyen Rusya, bu şekilde hem İran'a hem de Türkiye’ye karşı elini de güçlendirmiş oluyor.

Esad’ın bölgedeki en büyük ikinci destekçisi olan İran ve onun destekçisi Hizbullah'ın amacı ise Suriye üzerinden Lübnan, Irak ve Suriye üzerinde kontrol sağlamak. Mcdowall, IŞİD tehlikesinin geçmediğini, örgütün uyuyan hücrelerinin en küçük fırsatı değerlendirip, bölgedeki çatışmaları körükleyerek güç elde etmek için hiçbir fırsatı kaçırmayacağı görüşünde. 

TÜM MUHALİFLER ESAD GİTSİN İSTİYOR AMA YA SONRA?

Bölgede çatışmaya devam eden tüm muhaliflerin Esad’ın devrilmesi konusunda hemfikir olduğunu belirten Mcdowall’a göre Esad’dan sonrasıyla ilgili görüş farklılıkları da çatışmalara neden oluyor. Mcdowall'a göre muhalifler sivil ayaklanmaları canlı tutup, uluslararası destek ile ele geçirdikleri bölgelerdeki kontrolü kaybetmeme amacındalar.

'MUHALİFLERİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ TÜRKİYE'

Türkiye’nin muhaliflerin en büyük destekçisi olduğunu ifade eden Mcdowall, "Türkiye’nin ana gündemi kendi sınır güvenliği için tehdit olarak gördüğü YPG’nin bölgedeki etkisini kırmak" diye yazıyor. 

KÜRT GÜÇLERİ TÜRKİYE VE ESAD ARASINDA SIKIŞTI

Bir yandan Türkiye diğer yandan Suriye ordusuna karşı savaş veren Kürt güçlerinin bu iki cephe arasında sıkıştığına dikkat çeken Mcdowall'a göre Kürtler hem Esad'a hem de Türkiye’nin kendi kontrollerindeki bölgeye yaptıkları saldırıları engellemeye çalışıyor. 

Amerika’nın savaşın başlarında Esad karşıtı muhaliflere destek verdiğini belirten Mcdowall'a göre ABD daha sonra mücadeleyi IŞİD'e karşı yoğunlaştırdı. Amerika’nın bu amaçla Suriye Demokratik Güçleri'ne destek verdiğini belirten Mcdowall, YPG’nin, Amerika'nın bölgedeki en büyük dayanağı olduğu görüşünde. Mcdowall, "Ancak NATO müttefiki Türkiye bu ortaklıktan rahatsız ve ilişkileri normale döndürmenin arayışında. Amerika aynı zamanda bölgedeki diğer müttefiklerinin tehdit olarak gördüğü ve etkisi artan İran etkisini de kırmanın peşinde" yorumunu yapıyor. Mcdowall, İsrail'in ise İran ve Hizbullah'ı kendi sınırlarına yaklaştırmamakta kararlı olduğu yazıyor.

'ÇATIŞAN ÇIKARLAR SAVAŞI KÖRÜKLÜYOR'

"Esad, Doğu Guta'da muhalifleri yoğun bombardımana tutarak kontrolü sağlamaya çalışıyor" değerlendirmesini yapan Mcdowall şöyle devam ediyor: “Pek çok muhalif grup bu saldıların sonucunda İdlib ve yakın yerlere doğru püskürtüldü. İran ve Rusya ile yapılan görüşmelerden sonra bölgedeki gerilimin kontrolünü sağlamak için gözlem yapması için Türkiye bazı tanklarını İdlib'e gönderdi. Son saldırılar Esad ve onu destekleyen güçlerin İdlib’de kontrolü sağladığını gösteriyor. Saldırılarına hız veren Esad muhalifleri püskürtmeye kararlı."

‘ABD, IŞİD'E KARŞI DESTEKLEDİĞİ YPG’Yİ AFRİN’DE YALNIZ BIRAKTI’

Bir aydan fazladır devam eden Türkiye’nin Afrin harekatına ilişkin yaptığı değerlendirmede Mcdowall, “Amerika IŞİD ile savaşta YPG'ye destek verdi. Ancak Afrin'de bu destek gelmedi" diye yazdı. 

Operasyonu Mınbiç’e uzatma hedefi olan Türkiye’nin o bölgede Amerikan güçleri ile karşılaşma riski olduğunu belirten Mcdowall, burada ABD'nin Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte kendi askerlerini olası Türk saldırılarına karşı koruyacağını yazdı.