Suriye ordusunda savaş hazırlığıArtı Gerçek

Batıdan gelebilecek saldırıya karşı teyakkuza geçen Suriye ordusu uçak ve birliklerini yeniden konuşlandırıyorHABER MERKEZİ - Suriye ordusu Doğu Guta'daki kimyasal saldırı iddialarının ardından Batı'dan gelecek olası bir saldırıya karşı hazırlık yapıyor.

İngiltere'de yayımlanan Financial Times (FT) ve Guardian gazeteleri de, Suriye basınına ve ülke içindeki kaynaklara dayandırdıkları haberlerinde, Suriyeli askerlerin alarmda olduğu ve savaş uçaklarının yeniden konuşlandırıldıkları bildirildi. Financial Times'a konuşan emekli general Muhammed Abbas Muhammed, Suriye hükümetinin ABD, İngiltere ve Fransa'nın olası bir askeri operasyonuna karşı "gerekli önlemleri aldığını" söyledi. Muhammed, "Suriye hükümeti tabi ki bunu ciddiye alıyor" dedi.

ABD’YE UYARI: SİZİN DE ÜSLERİNİZ VAR
FT'nin haberinde, Washington'ın Moskova ile doğrudan karşı karşıya gelmemek için, Rusya askeri üslerindeki Suriye hedeflerini vurmaktan büyük ihtimalle kaçınacağı da belirtildi.Muhammed, ABD'nin ülkenin kuzeyinde bulunan 2 bin askeri personelini hatırlatarak, "Amerikalılara Suriye'de de üsleri olduğunu hatırlatmak istiyorum" dedi. "Nerede olduklarını biliyoruz ve karşılık verme kapasitemiz var."

ASKERİ KONVOYLAR LÜBNAN SINIRINA GİDİYOR
Guardian gazetesinin konuştuğu Şam sakinleri de başkentte ordunun olası bir saldırıya karşı hazırlık yaptığını söylediler. Martin Chulov imzalı haberde, gazeteye konuşan iki kent sakini, askeri konvoyların Perşembe sabahı Şam'ın batısındaki Lübnan sınırına doğru ilerlediklerini söyledi.

Gazetenin başka kaynaklara dayandırdığı bilgiye göre, Suriye hükümetinin müttefiki Hizbullah güçleri de, Şam'ın batısında, olası bir askeri müdahalenin hedefi olabilecek noktalardan uzakta yeniden konuşlandı. Gazeteye konuşan başka kent sakinleri ise, ağır silahlı askerlerin yüzlerce kontrol noktalarını denetlediklerini söyledi. 

Londra merkezli, Suriyeli muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye ordusunun kontrol ettiği alanlarda havaalanları ve askeri üsleri boşalttığını duyurmuştu. Reuters'a konuşan Amerikalı yetkililer de Suriye hava kuvvetlerinin bazı hava araçlarını muhtemel füze saldırılarından korumak için yeniden konuşlandırdığını söylemişti.


İLGİLİ HABER: ESAD RUS ÜSSÜNE SIĞINDI İDDİASI

İLGİLİ HABER: BEYAZ SARAY'DAN SURİYE KARARI ÇIKMADI

İLGİLİ HABER: FRANSA SALDIRACAK, ALMANYA KATILMAYACAK


ABD 59 TOMAHAWK İLE VURMUŞTU
ABD geçen yıl muhaliflerin elindeki Han Şeyhun kasabasına yönelik bir kimyasal saldırı düzenlenmesi üzerine, Suriye hükümetine ait bir askeri hava üssünü 59 Tomhawk füzesiyle vurmuştu. Saldırıya ilişkin inceleme yürüten uluslararası kuruluşlar, saldırıdan Suriye hükümetini sorumlu tutmuştu. ABD saldırıdan önce Rusya'yı bilgilendirmişti. (BBC Türkçe)