İngilizler May’e tepkili: Trump'ın peşine takıldıArtı Gerçek

Suriye'ye gerçekleştirilen operasyona parlamentonun onayını almadan katılan İngiltere Başbakanı May eleştirilerin hedefinde.


ARTI GERÇEK- Amerika ve Fransa ile birlikte Suriye'deki birden fazla hedefin vurulduğu operasyona katılma kararı alan İngiltere Başbakanı Theresa May eleştirilerin hedefinde. Operasyona katılmak için parlamentonun onayını beklemeyen May'e İngilizlerin sadece yüzde 15'inin destek verdiği ortaya çıktı. Operasyondan hemen sonra The Independent gazetesinde yayınlanan özel anket sonucuna göre, May'ın operasyona katılma kararına İngilizlerden yeterli destek gelmedi.

İngiliz gazetesi May'ın Suriye operasyonuna katılma kararına destek vermeyenlerin verenlere göre çoğunlukta olduğunu yazdı. The Independent'ın anketi İngilizlerin sadece yüzde 15'inin May'ın saldırıya katılma kararını desteklediğini ortaya koyarken, otoriteler May'ın parlementodan operasyona katılma konusunda destek almayacağı için oldu bittiğe getirdiğini belirtti. 

İLGİLİ HABER: TRUMP SALDIRI EMRİNİ VERDİ: ÜÇ ÜLKE SURİYE'Yİ VURDU

ABD Başkanı Trump'ın bir önceki gece saatlerinde Suriye'deki birden fazla hedefe füze saldırısı gerçekleştirmesinin yankıları sürüyor. Birleşik Krallık İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, İngiltere'nin ABD ve Fransa’yla ortak gerçekleştirilen Suriye saldırısında yer alması kararını veren Başbakan Theresa May’i, “Donald Trump’ın peşinden" gitmekle suçladı.

May, Birleşik Krallık kuvvetlerinin Suriye'ye yönelik ABD ve Fransa tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarına katılma emrini Parlamento'ya danışmadan vermesi nedeniyle tepki topladı. Operasyondan hemen sonra May ile görüştüğünü Twitter hesabından duyuran Corbyn, kararı parlementoya danışmadan almaması gerektiğini belirtip, İngiliz askerlerinin güvenli bir şekilde ülklerine dönmüş olmalarından dolayı memnun olduğunu belirtiyor.

Corbyn, May’in Pazartesi gününe kadar meclisin toplanmasını beklemesi gerektiğini belirterek, “Bombalar kimsenin hayatını kurtarmayacak veya barış getirmeyecek. ABD Savunma Sekreteri James Mattis’in de doğruladığı gibi yasal olarak sorgulanabilir olan bu eylem ilerlemeyi riske atıyor” dedi.

MAY: BAŞBAKAN OLARAK KARAR VERMEM KOLAY OLMADI

May, Suriye'ye yönelik olarak, ABD ve Fransa'nın yanında saldırıya katılma kararı almasına ilişkin olarak, kararın insani nedenler göz önüne konularak alındığını açıklamıştı. ABD Başkanı Donald Trump da resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Saldırıyı başarıyla gerçekleştirdi. Fransa ve Brileşik Krallık’a bilgelik ve güçlü askeri destekleri için teşekkür ederim. Daha iyi bir sonuç alamazdık. Görev tamamlandı!” diye teşekkür etmişti.

İLGİLİ HABER: İNGİLTERE SALDIRIYA KATILMASININ GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

ABD, Fransa ve Birleşik Krallık tarafından alınan karar Rusya, Çin ve Bolivya tarafından desteklenmezken, Birleşik Krallık meclis üyeleri de May’in saldırı kararını almadan önce meclise danışmamasının yanlış olduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

İşçi Partisi Milletvekili John Woodcock ise, “Birleşik Krallık kuvvetlerinin Suriye’de kimyasal silah kullanan Esad rejimine karşı müttefik ülkelerle bir araya gelmesinin doğru olduğunu” fakat Başbakan May’in “bu kararı almadan önce neden mecliste oylanmasını istemediğini” açıklaması gerektiğini vurguladı.