Suruç'ta silahlı seçim kavgası: 4 ölü 10 yaralıArtı Gerçek

Urfa’nın Suruç ilçesinde AKP'li milletvekili ile esnaf arasında çıkan kavgada 4 kişi öldü, 10 kişi de yaralandı. Ölenler arasında vekilin kardeşi ile HDP seçmeni baba-oğul da var.ARTI GERÇEK - Urfa’nın Suruç ilçesindeki silahlı kavga AKP Urfa Milletvekili ve milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız'ın esnaf ziyareti sırasında yaşandı. Olayda Esved, Fadıl ve Ferit Şenyaşar ile Mehmet Şah Yıldız hayatını kaybetti. 10 kişi de yaralandı. Yaralılardan üçünün durumunun ağır olduğu belirtilirken, 4'ünün Yıldız'ın kardeşleri olduğu açıklandı. Yaralılar Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yıldız’ın yüzlerce yakını da hastaneye akın etti.

Suruç Devlet Hastanesi çalışanlarına dayandırılan bilgiye göre ise ölü sayısı 5'e yükseldi. Ölen kişinin İbrahim Halil Yıldız'ın koruması olduğu belirtiliyor. Ancak bu bilgi teyit edilemedi. 

HDP Urfa Milletvekili adayı İsmail Kaplan, Urfa Valisi'nin kendilerine ölü sayısını 4 olarak bildirdiği söyledi.

Yaralıların götürüldüğü Suruç Devlet Hastanesi içinde ve önününde de kavga sürdü. Kent merkezine sevk edilmesi gereken yaralıları taşıyan ambulansların Yıldız'ın yakınları tarafından engellendiği öğrenildi.

4 kişinin ölmesine neden olan olay şöyle gelişti: İddiaya göre Yıldız ve beraberindekiler HDP'ye yakınlığıyla bilinen Şenyaşar ailesine ait dükkana girdi. Bu sırada dükkanda bulunan Celal Şenyaşar, Yıldız ve yanındakilere tepki gösterdi. Bayram arefesinde seçim çalışması yapmalarının esnafın işine engel olduğunu söyleyen Şenyaşar ile AKP'liler arasında tartışma çıktı. Tartışma Şenyaşar'ın "Bizden size oy çıkmaz" demesi üzerine büyüdü. Bunun üzerine Yıldız'ın yanındakiler Şenyaşar'ın dükkanını pompalı tüfekle taradı. Saldırıda Celal Şenyaşar hayatını kaybetti. 

Olay üzerine toplanan esnaf tahta sopalar ve bıçaklarla Yıldız'ın yanındakilere müdahale etti. Kavganın büyümesi üzerine AKP'li Yıldız'ın yanındakiler esnafı ağır silahlarla taradı. Çıkan olaylarda Yıldız'ın kardeşi Mehmet Ali Yıldız ile her iki taraftan 9 kişi yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan Mehmet Ali Yıldız'ın hayatını kaybettiği öğrenildi. Yaralılar arasında İbrahim Halil Yıldız'ın başka yakınlarının da olduğu belirtildi. 

Olayı HDP seçim bürosunda bulunduğu sırada öğrenen Celal Şenyaşar'ın babası Esved Şenyaşar hastaneye gitti. Baba Şenyaşar'ın burada Yıldız'ın yakınları tarafından darp edilerek öldürüldüğü öğrenildi. Yıldız'ın yakınlarının hastanedeki diğer yaralıları da linç etmek istemesi üzerine asker ve polis havaya ateş açarak kitleyi dağıttı. Hastaneyi güvenlik kordonuna alan güvelik güçlerinin saldırganlara karşı gaz da kullandığı gelen bilgiler arasında. 

Suruç Devlet Hastanesi'ndeki yaralıların tedavisi sürerken, durumu ağır olan iki kişinin de Urfa Devlet Hastanesi'ne sevk edildiği öğrenildi. 

VALİLİK DOĞRULADI

Şanlıurfa Valiliği, Suruç'taki olaylarda 3 kişinin öldüğü, 9 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Olay yeri ve hastane çevresinde güvenlik önlemlerinin alındığı belirtilen Valilik açıklaması şöyle:

"14.06.2018 günü saat 15.56 sıralarında ilimiz Ak Parti Milletvekili sayın İbrahim Halil Yıldız, yanındaki grup ile birlikte Suruç ilçe merkezinde gerçekleştirdiği esnaf ziyareti sonrasında iki grup arasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi neticesinde çıkan olayda, biri Sayın Milletvekilinin yakını olmak üzere 3 kişi hayatını kaybetmiş 9 kişi de yaralanmıştır. İkisinin durumu ağır olan yaralılardan beşi Sayın Vekilin yakınlarından oluşmaktadır. Yaralılar Suruç Devlet Hastanesi ve Şanlıurfa’daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmış olup, olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alınmıştır. Olayla ilgili adli ve idari soruşturmalar başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

CHP SURUÇ İLÇE BAŞKANI: BABA OĞUL HASTANEDE KALTEDİLDİ

CHP Suruç İlçe Başkanı Servet Gören ise, DBP'li yönetici Esvet Şenyaşar ile oğlu Celal Şenyaşar'ın hastanede öldürüldüğü söyledi. Gören olayı medyablok’a şöyle anlattı: “AKP milletvekili adayı İbrahim Halil Yılmaz ve kardeşleri bir esnafın tuhafiyecinin dükkanına giriyor. Esnaf da duruma tepki gösterince silahlı kavga çıkıyor. Onlar da saldırıyor. Hastaneye götürülen baba oğlu da orada katledildi.”

HDP 2 GÜNLÜK YAS İLAN ETTİ

Diğer yandan HDP'nin Suruç'ta 2 günlük yas ilan ettiği ve 2 gün boyunca ilçede seçim çalışması yapılmayacağı kaydedildi.