'Suud destekli lobiciler Trump'ın otelinde 500 oda tuttu'Artı Gerçek

Washington Post, Suudi Arabistan'ı temsil eden lobicilerin Trump'ın hâlâ sahibi olduğu otele 270 bin dolar ödediğini yazdı.Washington Post gazetesi, Suudi Arabistan adına faaliyetler yürüten lobicilerin 2016'daki başkanlık seçimlerinden sonra Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın Washington'daki otelinde üç ay boyunca yaklaşık 500 odaya ücret ödediğini yazdı.

Washington Post gazetesi, ulaştığı belgelere dayandırdığı haberinde, Suudi Arabistan'ı temsil eden lobicilerin Trump'ın hâlâ sahibi olduğu otele 270 bin dolar ödediğini yazdı.

Lobicilerin, Suudi Arabistan'ı rahatsız eden bir yasaya karşı lobi çalışmaları yürütmeleri için daha önce ABD ordusunda çalışmış kişilere ücretsiz Washington ziyaretleri ayarladıkları belirtilen haberde, Suudi Arabistan hükümetini temsil eden lobicilerin 2016'daki başkanlık seçimlerinden sonra ABD Başkanı Donald Trump'ın Washington'daki otelinde üç ay boyunca yaklaşık 500 odaya ücret ödediği öne sürüldü.

Oda fiyatlarının ortalama 768 dolar olduğu otelde, lobicilerin 6 grubu ağırladığı ifade edilen haberde, Trump'ın otelinde kalan ABD ordusunda görev yapmış kişilerin bazılarının ise seyahatlerin Suudi Arabistan tarafından karşılandığından haberi olmadıklarını söyledikleri belirtildi.

Haberde, "söz konusu kişilerin hem Suudi Arabistan adına Kongreye giderek hem de Trump'ın oteline katkı sağlayarak iki kez kullanıldıkları" değerlendirmesinde bulunuldu.

Haberde ayrıca Şubat 2017'den bu yana Trump'ın Chicago ve New York'taki otellerinde kalan Suudi müşteri sayısının arttığına ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'a ABD ziyaretinde eşlik edenlerin kaldığı New York'taki Trump otelinin kazancının yüzde 25 yükseldiğine işaret edildi.

İLGİLİ HABER: CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ: 'VELİAHT PRENS'İ SORUMLU TUTAN' TASARI ABD SENATOSU'NDA

TRUMP'IN CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ TAVRI TARTIŞILIYOR

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de evlilik işlemleri için girdiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülerek parçalanmasının ardından ABD'de Riyad yönetimine yönelik yaptırım uygulanması çağrıları yapılmıştı.

ABD'li siyasetçilerin ve medyanın Suudi Arabistan'a silah satışının durdurulması yönündeki çağrılara kulak tıkayan Trump "100 milyar dolarlık bir anlaşmayı iptal etmeyeceğini" söylemişti. 

ABD, cinayet soruşturması kapsamında Suudi Arabistan'da tutuklanan 18 kişinin ülkeye girişini yasaklamış, ancak bu yaptırımlar kamuoyunca yeterli bulunmamıştı. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)