Tacizle suçlanan şeyh: Bana kumpas kurulduArtı Gerçek

S.I. savunmasında, 'İlişkiye girdiğimi iddia etmişler. Ben her zaman onlara haram olduğunu anlatmışımdır. Bana bunlar kumpas kurdu' dedi.Konya'da, 5 kişiye "cinsel istismarda" bulunduğu iddiasıyla tutuklanan tarikat şeyhi S.I.'nın ( 65) 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edildi. Hakkında 70 yıla kadar hapis cezası istenen S.I. savunmasında, kendisine kumpas kurulduğunu öne sürdü.

​​Başbakanlık İletişim Merkezi'ne bu yılın başlarında şikayette bulunan kişi, sohbetlerine katıldığı, kendisini 'halife' diye tanıtan şeyhin, erkek müritlerine cinsel istismarda bulunduğunu ileri sürdü.

Bunun üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan S.I., 2008 ve 2017 yılları arasında 17- 22 yaşlarındaki 5 erkek müridine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı. 70 yıla kadar hapsi istenen S.I.'nın yargılanmasına 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Bazı mağdurlara birden fazla cinsel istismar olması nedeniyle sanık hakkında talep edilen cezanın da suç oranına göre artırılması talep edildi.

"VAAZ VERECEK KİŞİYİ KISKANDILAR"

Davanın bugün görülen duruşmasına tutuklu yargılanan S.I., avukatı ve tanıklar katıldı. S.I., savunmasında, kendisi olmadığı zaman vaaz verecek kişiyi atadığını ve bunu kıskananların da şikayette bulunduğunu ileri sürdü. S.I., ''Ben dergahta görev dağılımı yaptım. Benim olmadığım zamanlarda, benim yerime vaaz verecek bir kişi belirlemiştim. Bu beni şikayet edenler, bunu çekemedi. Benim onlarla hiçbir husumetim yok; ama onların bana husumeti var. Bu görev dağılımını kaldıramayıp kıskançlık krizine girdiler'' diye konuştu. 

"HARAM OLDUĞUNU SÖYLEDİM"

Kendisi hakkında şikayette bulunanların neden daha önce polise gidip, şikayette bulunmadığını soran S.I., ''Madem ben onları 3- 4 yıldır taciz ediyorum; niye polise gidip, şikayette bulunmadılar? İlişkiye girdiğimi iddia etmişler. Böyle bir şey asla olamaz. Ben her zaman onlara haram olduğunu anlatmışımdır. Bana bunlar kumpas kurdu. 8 aydır cezaevindeyim. Bana komplo kurdular, tahliyemi talep ediyorum'' dedi. Mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi. (DHA)