CHP OHAL'e karşı sokaktaArtı Gerçek

CHP, 'OHAL değil demokrasi istiyoruz' sloganıyla birçok kentte oturma eylemi yaptı. Taksim Meydanı'ndaki oturma eylemine polis izin vermedi.


ARTI GERÇEK- HP’liler, 16 Nisan Anayasa değişikliği referandumunun yıldönümünde “OHAL değil, demokrasi istiyoruz” sloganıyla 81 ilde sokağa çıktı. “OHAL değil, demokrasi istiyoruz” sloganı ile sokağa çıkan CHP’liler, oturma eylemleri yapıp, taleplerini dile getirdi. 

İSTANBUL

CHP'nin 'OHAL değil demokrasi istiyoruz' sloganı ile Türkiye genelinde yapacağı oturma eylemleri öncesi Taksim Meydanı'nda yoğun güvenlik önlemleri alındı. Taksim Cumhuriyet  anıtı ve çevresi polis bariyerleriyle kapatılırken alana kimse alınmadı. 

OHAL'in 7'nci kez uzatılması kararı üzerine CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından bugün milletvekilleri, il örgütü yöneticileri ve partililerin katılımıyla saat 12.00'da Taksim Meydanı'ında oturma eylemi yapacağını açıklamıştı. Polis, Taksim Meydanı'nın bir bölümünü, Cumhuriyet Anıtı ve çevresini bariyerlerle kapattı. İstiklal Caddesi girişi ve Gezi Parkı'na da çok sayıda TOMA ve çevik kuvvet polisi konuşlandırıldı.CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve partililer saat 11.30 sıralarında Taksim'de geldi. Polis gruba Taksim Meydanı'nda basın açıklaması yapılmasına izin verilmeyeceğini söyledi. Taksim Meydanı çevresinde sloganlar atarak bir süre bekleyen aralarında İl Başkanı Canan kaftancıoğlu, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu, CHP'li vekiller Mahmut Tanal, Gürsel Tekin, EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel ile sivil toplum örgütleri temsilcilerin de bulunduğu kalabalık daha sonra açıklama için Fransız Kültür Merkezi'nin önüne yönlendirildi. 

Bunun üzerine kitle Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi düzenlemek amacıyla İstiklal Caddesi’nde yürüyüşe geçti. Ancak kitlenin önü Fransız Kültür Merkezi önünde polisler tarafından kesildi. Barikat oluşturup kitlenin yürümesine izin vermeyen polis, aynı zamanda İstiklal’in girişini de kapattı. Polis tarafından ablukaya alınan kitle olduğu yerde oturma eylemine başladı. Eylemde sık sık "Susma haykır, OHAL'e hayır", "AKP halka hesap verecek", "Faşizme karşı omuz omuza", "Her yer Taksim, her yer direniş", "Hak, hukuk, adalet" sloganları atıldı. Eylem bir saatlik oturma eyleminden sonra yapılan basın açıklamasıyla sona erdi. DİYARBAKIR


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 16 Nisan referandumu yıl dönümünde "OHAL değil, demokrasi istiyoruz" sloganıyla Diyarbakır Dağkapı meydanında oturma eylemi yaptı. Oturma eylemi öncesi polis meydanda yoğun güvenlik önlemi aldı. Eylemin yapılacağı alanda CHP'liler gelmeden kimse alınmadı. 

Oturma eylemine İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın ve çok sayıda CHP'li katıldı. Oturma eylemine HDP Diyarbakır İl Başkanı M. Şerif Camcı, EMEP, DİSK ve Sur Platformu yöneticileri de katılarak destek verdi. 

Basın açıklamasını okuyan CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın, oturma eyleminin amacını anlattı. AKP iktidarının OHAL'i bir yönetme yöntemi olarak kullandığını belirten Sayın, "OHAL değil, demokrasi istiyoruz" dedi.

Sayın'ın ardından söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, iktidarın "OHAL'i biz kaldırdık" söyleminin doğru olmadığını söyledi. AKP'nin OHAL'siz bir ortamda iktidara geldiğini anlatan Tanrıkulu, AKP 21 aydir ülkeyi OHAL ile yönettiğini söyleyerek, bu antodemokratik ortamın bir an önce son bulmasını istedi.

ADANA

Adana'da CHP üyeleri, Olağanüstü Hal uygulamasının sona erdirilmesi için oturma eylemi yaptı. Türkiye genelinde olduğu gibi eş zamanlı olarak saat 12.00'de merkez Seyhan ilçesindeki Atatürk Parkı'nda bulunan Atatürk Anıtı önünde toplanan yaklaşık 500 CHP üyesine, çeşitli sendika, siyasi parti ve meslek odası ile sivil toplum kuruluşu temsilcisi destek verdi.

OHAL'e karşı dövizler taşıyıp slogan atan partililere seslenen CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, "Biz OHAL değil demokrasi istiyoruz" dedi. Konuşmaların ardından kalabalık, bir saat süreyle oturma eylemi yaptı.

ESKİŞEHİR

Eskişehir'de CHP'liler, Cumhuriyet Meydanı'nda 'OHAL Değil Demokrasi İstiyoruz' sloganıyla 1 saatlik oturma eylemi yaptı.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, CHP'li ilçe belediye başkanları Kazım Kurt, Ahmet Ataç, Erdal Şanlı, İshak Gündoğan ve CHP İl Başkanı Sinan Özkar'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişi, Odunpazarı Meydanı'nda bir araya geldi. Milletvekili Mehmet Göker kalabalığa hitaben yaptığı konuşmasında, "Öngörülen ama önleyemedikleri bir darbe. Fakat sonuçlarından yararlanarak ilan ettikleri OHAL rejiminde biz artık sona geldik. Türkiye'yi laik, demokratik, hukukun üstünlüğüne inanan bir cumhuriyete taşımak için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Türkiye demokratik yolda yolunu bulacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi. Bir saat süren eylemin ardından kalabalık olaysız dağıldı.

ANTALYA

Antalya'da CHP'liler, Cumhuriyet Meydanı'nda 'OHAL Değil Demokrasi İstiyoruz' sloganıyla 1 saatlik oturma eylemi yaptı. Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen CHP'lilere, sivil toplum örgütleri destek verdi. Eyleme CHP Genel Başkan Yardımcıları Çetin Osman Budak ve Gamze Akkuş İlgezdi, Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın da katıldı. OHAL'e karşı dövizler taşıyan grup, sloganlar atarak OHAL'in kaldırılmasını istedi.

ANKARA

CHP Ankara İl Binası önünde de basın açıklaması ve oturma eylemi yapıldı. Eyleme İl Başkanı Adnan Keskin, Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç'un yanı sıra PM üyeleri ve ilçe başkanlarıyla yüzlerce yurttaş katıldı. Sık sık "Susma haykır, OHAL'e hayır", "AKP halka hesap verecek", "Faşizme karşı omuz omuza", "Hak, hukuk, adalet"  şeklinde slogan atan kitle, yine ellerinde, "Hayır daha bitmedi yeni başlıyoruz", "Sorumluları tanıyoruz" yazılı dövizleri taşıdı.

Oturma eylemine başlamadan önce basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı yapan İl Başkanı Keskin, 16 Nisan referandumunun üzerinde bir yıl geçtiğini hatırlatarak, Türkiye'nin 21 aydır OHAL ile yönetildiğini ve insan hak ve özgülüklerinin baskı altına alındığını dile getirdi. 

İZMİR 

İzmir’de yüzlerce partili Konak Meydanı'nda bir araya geldi. Eylemde partinin Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, genel başkan yardımcıları ve İzmir milletvekilleri tam kadro hazır bulundu. OHAL karşıtı pankartlar ile dövizler açan kitlenin etrafı, zırhlı araçlar ve uzun namlulu silah taşıyan polislerce sarıldı. Yine Valilik binasının da bulunduğu meydanda üst seviyede güvenlik önlemleri alındı. Eylem öncesi polisin bir kişiyi zorla gözaltına aldığı görüldü. Yurttaşın neden gözaltına alındığı öğrenilemezken, Valilik binasına götürüldüğü görüntülendi.  OHAL aleyhine atılan sloganlar eşliğinde açıklama yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, taleplerinin OHAL'in kaldırılması olduğunu belirtti. Türkiye'nin OHAL'e ihtiyacı olmadığını belirten Yücel, OHAL'in insan haklarına aykırı olduğunu söyledi. Yücel, "OHAL değil acil demokrasi istiyoruz" dedi.