TCMB, 7 Haziran'dan önce faiz artırabilirArtı Gerçek

Dün doların 4.50'yi geçmesi sonrası TCMB'nin yaptığı açıklamayı değerlendiren uzmanlar, 7 Haziran toplantısı öncesi Merkez'in faiz artıracağı beklentisinde...

EKONOMİ - Merkez Bankası, doların dün 4.50'ye yükselerek tarihi zirveye çıkması sonrası bir açıklama yaptı. Açıklamada, piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiği, gerekli adımların atılacağı kaydedildi.

Beklentiler, Merkez Bankası'nın 7 Haziran'da gerçekleşecek Para Politikası Kurulu toplantısından önce faiz artışına gideceği yönünde güçleniyor.

İLGİLİ HABER: MERKEZ BANKASI'NDAN DOLARA MÜDAHALE SİNYALİ

Stratejist Richard Segal, TL'deki değer kaybı sonrası Merkez Bankası'ndan beklentisini dile getirerek, TL'de seçim öncesi olumlu gidişat olmayacabileceğini, Merkez Bankası'ndan GLP faizinde 75 baz puanlık artış olabileceğini ifade etti. 

Geçmişteki hareketlere bakınca kurda son yaşanan hareketlerin çok da şaşırtıcı olmadığını belirten Segal, "Merkez Bankası rezervlerini kullansa bile uzun süre dayanmaz. Yabancı yatırımcıların çıkış yapmalarının yanı sıra yerel halk da kendi kaynaklarını dolara çeviriyor. Bence TCMB'nin şu an faiz oranlarını artırmaktan başka yapabileceği bir şey yok" diye konuştu. 

İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan, açıklama sonrası Merkez Bankası'ndan faiz artışı beklediğini söyledi. Deriner, "Merkez Bankası'ndan artık faiz artışı göreceğiz gibi görünüyor. Toplantı tarihinden daha erken faiz artışı da görebiliriz. Ama faiz artışı sonrası belirsizliği de ortadan kaldıracak gelişmeler olmalı ki, döviz stabilize olsun" dedi.

Faiz artışının etkisinin de kısa süreli olacağını ve yatırımcı güveninin önemli olduğunu belirten Deriner Arjantin örneğini verdi: "Arjantin'de yüzde 40'larda olan faizler dövizin durulmasına müsaade etmiyor çünkü insanlar hala oranın yatırım yapılabilir olduğunu düşünmüyor, orada güvenli bir alım satımı uygun görmüyor, bu nedenle döviz hala geri gelemiyor. Bizde de yapılması gereken güvenin tekrar sağlanması yoksa faiz artışlarının etkileri kısa süreli olur, uzun vadede etkiler ortadan kalkar."

MERKEZ BANKASI GEÇ KALDI

Turkey Macro View Consultancy Başekonomisti İnanç Sözer de, Merkez Bankası'nın faiz artışı için geç kaldığını söyledi. Sözer, "Merkez Bankası verim eğrisinin gerisinde kalınca maalesef TL'deki hareketler değer kaybı yönünde oldu. Eğer önümüzdeki dönemde ağırdan almayı tercih ederse TL seviyelerinde tahmin yapmanın güç olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı. 

Sözer, sadeleştirmenin ve politika faizinin yüzde 15'e getirilmesinin doğru olacağını belirterek, "Merkez Bankası'nın bir sadeleşmeye gitmesi durumunda önümüzdeki dönemde faiz artışına ihtiyaç kalmayabileceğini düşünüyorum. Şu an politika faizi olan yüzde 8'lik faizi yüzde 15'e taşısa, - aslında bu 8'den 15'e diye taşımak olarak düşünülmemeli çünkü şu anda yüzde 13.5 ile fonluyor- GLP ile şu an kullanmadığı gecelik borç verme faizini biraz daha yukarı taşısa TL shortlamanın maliyetini oldukça cezalandırıcı hale getirecektir ve kredibilite kazanacaktır" yorumunu yaptı. 

İş Portföy Başekonomisti Nilüfer Sezgin de, Merkez Bankası'nın duyurusunun faiz artış işareti olduğunu, ancak toplantı tarihi öncesinde ara toplantı olmasını beklemediğini dile getirdi.