'Telhamut Çadır Kenti’ndeki kadınlar sekse zorlanıyor'Artı Gerçek

Urfa'da bulunan Telhamut Çadır Kenti’ndeki mülteci kadınların kamp çalışanları tarafından zaruri ihtiyaçları karşılığında cinsel ilişkiye zorlandıkları iddia edildi.İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Suriye'de süren savaş yüzünden ülkelerini terk edip Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan 3 milyon 541 bin 572 mülteci var. Bu mültecilerin bir bölümü, yerleştirildikleri kamplarda hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Suriyeli mültecilerin barındırıldığı kamplardan biri olan Urfa Ceylanpınar'daki Telhamut Çadır Kenti ile ilgili skandal bilgilere ulaşıldı.

Ulaşılan bilgilere göre, Ceylanpınar Kaymakamlığı'na bağlı bu çadır kentte kalan mülteci kadınlar yoksun kaldıkları zaruri ihtiyaçlar karşılığında sekse zorlanıyorlar.

Mülteci kadınları sekse zorlayanlar ise kamp çalışanları olduğu iddia ediliyor.

Kimi kamp çalışanlarının bir kaç parça eşya, çocukları için bir paket süt veya mama karşılığında mülteci kadınları cinsel ilişkiye zorladıkları iddia ediliyor.

İDDİALARIN GÖRÜNTÜSÜNE ULAŞILDI

Bu kamplarda devlet koruması altında olmalarına rağmen, mülteci kadınların mağduriyetlerini kullanarak cinsel ilişkiye zorlayan kamp çalışanları olduğuna dair iddiaları doğrulayan bir görüntü kaydına ulaşıldı.

Mezopotamya Ajansı'nın ulaştığı Telhamut Çadır Kenti'nde kaydedildiği belirtilen güvenlik kamerası görüntüsünde süt, yoğurt ve çocuk maması gibi ürünlerin muhafaza edildiği bir konteynerin içinden çıkan bir kamp çalışanının cinsel ilişkiye zorladığı Suriyeli bir kadının görüntüleri yeralıyor.

Çadır kentlerde yetkili kişiler dışında kimsenin giriş çıkış yapamadığı bu konteynerin anahtarları sadece bu görevlilerde bulunuyor.

'SKANDALIN ÜSTÜ ÖRTÜLDÜ'

Söz konusu bu görüntü, bir internet kullanıcısı tarafından 14 Ekim 2107 tarihinde Youtube'a da yüklendi. Görüntünün yayınlanmasından sonra çadır kent yönetimi tarafından skandalın üstünün kapatıldığı, kamp çalışanı H.D.’nin ise halen görevinde olduğu öğrenildi. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Telhamut Çadır Kenti Müdürü, bu görüntüden haberdar olmadığını, söz konusu şahsın hala çalışıp çalışmadığı bilgisini ise paylaşma yetkisinin olmadığını söyledi. Kamp Müdürü, görüntünün internete yüklendiği tarihde Telhamut Çadır Kenti'nde görevli olmadığını belirtti. (MEZOPOTAMYA AJANSI)