Temelli, Almanya'nın neden miting izni verdiğini açıkladıArtı Gerçek

HDP'nin seçim mitingi yapmasını engellemediği için Almanya'ya tepki gösteren Erdoğan'a cevap veren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 'Çünkü biz Türkiye'nin en itibarlı partisiyiz' dedi.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim çalışmaları kapsamında Tekirdağ'a halkla bir araya geldi. Marmara Ereğlisi ilçesinin Yeniçiftlik Mahallesi'nde bulunan büro açılışına katılan Temelli'yi çok sayıda yurttaş karşıladı. HDP Tekirdağ milletvekili adaylarının da katıldığı büro açılışında, kadınlar yoğunlukta oldu. Burada halka hitap eden Temelli, dün Edirne'de Selahattin Demirtaş'ı ziyaret ederek seçim çalışmalarını başlatmak istediklerini ancak buna izin verilmediğini dile getirerek, bu durumun iktidarın içine düştüğü korkunun göstergesi olduğunu vurguladı.

Temelli, "Bu mücadeleye Türkiye'nin tüm halklarını, yani 16 yıldır AKP'nin mağdur ettiği herkesi davet ediyoruz. Gelin hep beraber bu faşizmi yıkalım. Şimdi bu faşizmi yıkmaya gidiyoruz. Nasıl ki Newroz'da, 8 Mart'ta, 1 Mayıs'ta yan yana geldik, şimdi de 24 Haziran'da da yan yana geleceğiz faşizmi yıkacağız, bu iktidardan kurtulacağız. Halkın iktidarı için bunu başaracağız" dedi.

"TÜRKİYE ORTAK VATANIMIZ"

Türkiye'nin ortak vatanları olduğunu ve buradan gitmeyeceklerini sözlerine ekleyen Temelli, "Burada kalacağız, mücadelemizi yapacağız. Bu ülkeye demokrasiyi de barışı da biz getireceğiz. O yüzden bizim adayımız Türkiye'nin adayıdır, o yüzden bizim adaylarımız Türkiye'nin adaylarıdır. Türkiye'nin, ortak vatanımızın mücadelesini veriyoruz" dedi.

'BİZ TÜRKİYE'NİN PARTİSİYİZ'

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "HDP'ye miting yapma müsaadesi veren yönetimler AK Parti'ye salon vermiyorlar" sözlerine ilişkin Temelli, "Neden veriyor biliyor musun, çünkü biz Türkiye'nin partisiyiz. Türkiye'nin en itibarlı partisiyiz. Sizin gibi itibarsızlara izin vermezler. Ne miting izni verirler ne de başka bir şey. Hem kendi itibarınızı hem de ülkenin itibarını yerlere düşürdünüz. Bu zihniyet, Erdoğan aklı, tekçi akıl, Avrupa ile girdiği tüm ilişkilerde bir pazarlık, çıkarcı ilişki içerisine girdi. Ne bir barış ne demokrasi üzerinden bir siyaset değil, çıkar ilişkisini önemsedi. Mülteciler konusunda da bunu yaptı. Mültecileri pazarlık konusu yaptı. O insanların birçoğu denizlerde hayatını kaybetti. Onlar da bu ülkenin vatandaşlarıdır. Bu ülkede kim varsa herkese eşit yaklaşırız. Mülteci hukukunun gereği ne ise onu yapmak zorundayız. Mülteciler, göçmenler üzerinden pazarlık yapan aklı kınıyoruz. O yüzden senin gibi insanlara miting izni vermiyorlar" ifadesinde bulundu. 

'KÜRTLER ONLARA OY VERMEZ'

Hiçbir onurlu Kürt'ün iktidara oy vermeyeceğini söyleyen Temelli, "Çünkü siz onlara kurt işareti yaptınız, onların memleketini, Afrin'i işgal ettiniz. Çünkü siz Irak Kürdistanı'nın referandumuna 'Hayır' dediniz karşı çıktınız. Artık size oy yok. Seçim zamanı insanlara çözüm, seçim bitti mi savaş. Bu yalanlara artık herkesin karnı tok. Şimdi de seçim vaatleri arasına 'OHAL'i kaldıracağız' var. Şimdiye kadar kaldırsaydın, kolunu tutan mı var? 24 Haziran'dan sonra ülkeye vadedeceği tek şey OHAL" dedi.
 


"ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNDEN ÇALDILAR"

Yapılan yolsuzlukları unutmayacaklarını söyleyen Temelli, "Hepsinin hesabını soracağız. Onlar 'dün dündür, bugün bugündür' geleneğinden geldikleri için unutacağımızı sanıyorlar. Bunca savaş, yolsuzluk varken yoksulluk da var. Yoksuzluk da biz emekçilerin, Kürt halkının, işçinin, esnafın payına düşüyor. Diyor ki yoksullukla mücadele edeceğim. 16 yıl boyunca Türkiye'de yoksul sayısı üçe katlanmış. Türkiye'de 20 milyon insan yoksulluk sınırının altında yaşıyor. 3 milyon aile sosyal yardım almadan ayakta duramıyor. Milyonlarca aile çocuğuna nitelikli bir eğitim aldıramıyor. Sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Hep diyorlar ki, şehir hastaneleri yaptık. Şehir hastaneleri için 11 milyar dolarlık bir yatırımı yaptık, cebimizden bir kuruş para çıkmadı. Evet cebinizden bir kuruş çıkmadı ama karşılığında 30 milyarlık taahhüt imzaladınız. Bu parayı emekçiler, çocuklarımız ödeyecek. Şimdiden çocuklarımızın geleceğini çaldılar. Yine bu kadar sağlık yatırımı yaptılar da ne oldu, Türkiye'de hastalıklar arttı. Hastalıktan ölümler arttı. Sağlık hizmetinden anladıkları bina yapmak. Bunların aklı fikri betondur" diye konuştu. 

"YENİ BİR DEMOKRASİYİ BİRLİKTE VAR EDECEĞİZ" 

Temelli konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: "HDP tüm mağdurları ortak mücadeleye çağırıyor. Bizim partimiz büyük bir zemindir. Burada herkese yer var. Gelin siyaset yapın. Farklılığınızla gelin, hiçbir kimliğinizi, anlayışınızı dışarda bırakmayın onu da alın gelin. Gelin burada birlikte siyaset yapalım. Farklılıklarımızdan güç alalım. Bizi ezen, sömüren, yok etmeye çalışan bu iktidara ve sermayeye karşı yan yana mücadele verelim. Hakça adaletçe paylaşmanın yolunu bulalım. Onun da yolu HDP'den geçer. HDP iktidarı emekçinin, kadının, gençlerin, bu ülkede farklı kimliklerin, halklarının iktidarıdır. O yüzden de seçim programımızı yeni bir demokrasi anlayışının üzerine yaptık. Dedik ki, eskiye rağbet olsaydı bit pazarına rahmet yağardı. Biz eskinin vesayetçi sistemini istemiyoruz. Bugünün AKP iktidarından da kurtulmak istiyoruz. AKP iktidarından kurtulduktan sonra yeni bir demokrasiyi hep birlikte var edeceğiz. Özgürlükçü, çoğulcu, laik bir demokrasiyi hep birlikte var edeceğiz. Ortak vatanımızda demokratik cumhuriyeti inşa edeceğiz. 
 
BİR OY DEMİRTAŞ'A BİR OY HDP'YE
 
Yerel demokrasi ile güçlendirilmiş, kuvvetler ayrılığı tesis edilmiş, insan haklarından taviz verilmeyecek bir demokrasi anlayışını hayata geçireceğiz. Bunun teminatı Demirtaş'tır, bunun teminatı HDP'dir. Bunu biz başarabiliriz, çünkü Türkiye'nin adaylarıyla bunu ancak biz başarabileceğiz. Diğer hepsinin hikayesi farklı, kırmızı çizgileri, 'ama'ları var. Bu ülkenin güzel insanlarında bir umut var, kimsenin anadilini tartışmayacak, doğuştan gelen hakları tartışmayacak insanlar var bu ülkede. İktidarı değiştirecek kadar var. O insanlara çağrı yapıyorum: Gelin hep beraber bir oy Demirtaş'a, bir oy HDP'ye verin. 24 Haziran'a kadar 7 gün 24 saat hepimiz HDP'nin sesini, hakikatın sesini her yere taşıyacağız." 
 
Büro açılışı ardından Temelli, Ergene'de kurulan yeryüzü sofrasına katıldı. (Mezopotamya Ajansı)