Terk edilmiş bir ada: HashimaArtı Gerçek

Bir film seti gibi görenlerin uzaktan görüntülediği, 44 yıldır içine kimsenin giremediği gizemli ada.


James Bond filminin bir bölümünün de çekildiği hayalet ada Hashima, Japonya'nın güneyinde ve Kyushu Adası'nın güneybatısında sahile sadece 3 km uzaklıkta yer alır. Japonya'ya ait olan ada dev bir savaş gemisine benzemesinden ötürü 'Battleship Island' olarak da biliniyor.

Aslında 480 x 160 metre büyüklüğüyle küçük bir şehir kadar bile değil. Ancak 1887 yılında kömür madeninin bulunmasıyla göç almaya başlıyor. 1800'lerin sonu Japonya'nın endüstrileşmenin en yoğunluklu yaşandığı dönemler. Hashima'dan çıkan kaliteli kömür, adanın kısa sürede Mitsubishi tarafından satın alınmasını sağlıyor. 1890'dan itibaren tamamen Mitsubishi tarafından işletilen maden ocakları deniz altında 1100 metreye kadar iniyor. Bu verimli kömür madeninde çalışan işçiler, aileleri, pazar yeri, hastane, oyun parkları ve sinema derken adanın nüfusu 5 bin 300'e dayanıyor. Ada tayfunlardan ve tsunamilerden etkilenmesin diye etrafı yüksek beton duvarlarla çevriliyor. 

Zamanla dünyada kömür enerjisi yerini petrole bırakınca, petrolün enerji pazarına hakimiyeti adanın sonunu hazırlıyor. Mitsubishi 1974'te madeni kapatınca, ada da yapacak iş bulamayan insanlar da neredeyse tüm eşyalarını bırakıp adayı terk ediyorlar. 1974'de nüfusu sıfıra inen Hashima Adası, o zamandan beri bir 'hayalet şehir'. 

Uzun yıllar boyunca Mitsubishi mülkiyeti olmaya devam eden ada 2009'da Nagazaki şehri yönetimine bedelsiz olarak verildi. Adanın sanayi devriminin önemli bir göstergesi olması sebebiyle Temmuz 2015 tarihinde UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edildi. (HÜRRİYET)