TEV-DEM: Soçi'ye davet edildikArtı Gerçek

PYD, YPG ve QSD'nin çatısı altında toplandığı TEV-DEM'in Yürütme Kurulu Eş Başkanı Aldar Halil, Soçi'de yapılacak olan Suriye Halkları Ulusal Diyalog Kongresi’ne davetli olduklarını söyledi.


HABER MERKEZİ- Demokratik Toplum Hareketi (Tevgera Civaka Demokratîk- TEV-DEM) Yürütme Kurulu Eş Başkanı Aldar Halil, Rusya’nın öncülüğünde Soçi'de düzenlenmesi beklenen Suriye Halkları Ulusal Diyalog Kongresi’ne davet edildiklerini söyledi.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre Reuters'a konuşan Aldar Halil, 29-30 Ocak’ta düzenlenmesi beklenen kongreden umutlu olmadıklarını da vurgulayarak, “Evet davetliyiz ve şova katılabiliriz ama başarılı olmayacak” dedi.

Halil, yüzlerce delegenin iki günde neyi başarabileceğini sorgulayarak, daha fazla hazırlık yapılmış olması gerektiğini kaydetti.
 
'IŞİD BAŞKA YERLERE YAYILABİLİR'

Halil, BM destekli Cenevre sürecinden de umutlu olmadığını belirterek, Suriye'deki savaşın Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yedi yıllık görev süresinin son bulacağı 2021’e dek inişli çıkışlı bir şekilde süreceği yönünde tahminde bulundu. Halil, “Suriye’deki durumda 2021’den önce büyük bir ilerleme beklemiyorum. 2025’e kadar bile sürebilir” diye konuştu.

Aldar Halil, IŞİD'in geleceği konusunda da “IŞİD başka bölgelere yayılabilir ve tabii ki Türkler bazı yerlerde sorun çıkarmaya çalışabilir” iddiasında bulundu.

‘ABD BÖLGEDEN ÇEKİLMEK İÇİN ACELE ETMİYOR'

ABD’nin bölgeden ayrılmak için acele etmediğini vurgulayan Aldar,  ABD’nin Rakka gibi kentlerin yeniden kalkınmasına yardım etme hedefinin 2 yıl alabileceğini belirterek, “Bu meseleler daha kısa sürede halledilemez. Size uzun vadeli bir ilişkinin olacağını teyit edemem fakat en azından öngörülebilir gelecekte, buradan gitmek için acele etmiyorlar” diye konuştu.

ABD ile işbirliği nedeniyle kendilerine ‘hain’ diyen Esad’a da meydan okuyan Aldar Halil, Suriye ordusunun kendi kontrollerindeki yerlere saldıramadığını belirterek, “Eğer bunu denerlerse, bütün askerleri öldürülür” dedi.