Theresa May Brexit anlaşmasını 3. kez parlamentoya sunacakArtı Gerçek

İngiltere mevcut koşullarda 29 Mart'ta AB'den ayrılacak.


İngiltere Parlamentosu bugün ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma sürecinin (Brexit) ertelenmesini oylayacak. Ancak Başbakan Theresa May, Parlamento'da iki kez reddedilen Brexit anlaşmasını önümüzdeki hafta bir kez daha milletvekillerinin onayına sunma kararı aldı.

May, "Milletvekilleri, Brexit'in uzun süre ertelenmesi riskini almak istemiyorlarsa, anlaşmayı onaylamalı" diyor.

BBC Türkçe'deki habere göre, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise İngiltere Parlamentosu'nda bugün yapılacak oylama öncesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Eğer İngiltere, Brexit stratejisini yeniden düşünmek ve bu konuda bir uzlaşmaya varmak istiyorsa Konsey toplantısında 27 üye ülkeye uzun bir erteleme süreci başlatılması çağrısında bulunacağım" dedi.

AB Konseyi, birliğin yürütme organı.

İngiltere Parlamentosu, Salı günü Brexit anlaşmasını ikinci kez reddetti. Dün de ülkenin AB'den anlaşma olmadan ayrılmasına karşı çıktı.

İLGİLİ HABER: BREXIT: SÜREÇ TİTANİK'TEKİLERİN 'BUZDAĞI YOLDAN ÇEKİLSİN' OYLAMASI GİBİ

BU HAFTA NELER OYLANDI

Avrupa Komisyonu sözcüsü dünkü oylamadan sonra "AB'den ayrılmanın sadece iki yolu var. Anlaşmayla ya da anlaşma olmadan. AB ikisine de hazır. Anlaşma olmadan ayrılığı reddetmek yeterli değil, bir anlaşmayı onaylamanız da lazım. Biz İngiltere Başbakanı ile bir anlaşmaya vardık ve AB buna imza atmaya hazır" demişti.

İngiltere mevcut koşullarda 29 Mart'ta AB'den ayrılacak.

Parlamento'nun bu akşam Brexit'in ertelenmesini istemesi halinde, AB üyesi 27 ülkenin uzatma sürecini kabul etmesi ve İngiltere'nin 15 gün sonra AB'den ayrılmasını öngören yasal düzenlemenin yine Parlamento tarafından iptali gerekiyor.

İKİNCİ REFERANDUM OLUR MU?

Avam Kamarası Başkanı John Bercow, İngiltere Parlamentosu'nda bu akşam Brexit'in ertelenmesinin yanı sıra bağlayıcı olmayan dört önergenin daha oylanmasını kararlaştırdı.

Bu önergelerden birinde İngiltere'de ikinci Brexit referandumu yapılması çağrısında bulunuluyor.

Onaylanacak önergeler; Brexit'in yeni bir referanduma zaman tanınması için ertelenmesini, milletvekillerine Çarşamba günü ne tip bir Brexit istediklerinin sorulmasını, Brexit'in milletvekillerine ortak bir yaklaşım benimsiyebilmeleri için ertelenmesini ve Başbakan May'in Brexit anlaşmasını bir kez daha Parlamento'da oylatmasına izin verilmemesini öngörüyor.

HER DURUMDA KISA YA DA UZUN ERTELEME

İngiltere hükümeti, Brexit anlaşması, Perşembe günü başlayacak AB Zirvesi öncesi en geç çarşamba günü onaylanırsa, kısa bir erteleme ile Brexit sürecinin daha önce öngörüldüğü şekilde rayına girebileceğini savunuyor.

Anlaşma onaylanırsa o zaman İngiltere hükümeti AB'den yasal hazırlıkları tamamlamak için 30 Haziran tarihine kadar bir uzatma isteyecek.

Bu durumda mayıs ayı sonunda yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine İngiltere'nin katılıp katılmayacağı tartışması da çözülmüş olacak. AB'den ayrılması kesinleşmiş olan İngiltere seçimlere katılmamış olacak.

Ancak anlaşma İngiltere Parlamentosu tarafından bir kez daha reddedilirse o zaman kısa bir ertelemenin mümkün olamayacağı ve İngiltere'nin AP seçimlerine bir kez daha katılması gerekeceği düşünülüyor.

Başbakan May, "Bunun doğru bir yol olmadığını düşünüyorum. Ama Parlamento aldığı kararların sonuçlarını görmek durumunda" demişti. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)