Dışişleri: ABD'nin ek vergi kararına karşılık verilecekArtı Gerçek

ABD'nin Türkiye ürünlerine yönelik ek gümrük vergisi kararını eleştiren Dışişleri Bakanlığı, gerekli karşılığın verileceğini açıkladı.ABD Başkanı Trump'ın, Türkiye’den ithal ettikleri demir, çelik ve alüminyumdaki gümrük vergisini 2 kat arttırdıklarına ilişkin açıklamasına Ticaret Bakanlığı'nın ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi.

'KARŞILIK VERİLECEK'

Dışişleri Sözcüsü Hami Aksoy tarafından yapılan açıklamada ABD'nin Türkiye ürünlerine yönelik ek gümrük vergisi kararına, "Türkiye’ye karşı atılan tüm adımlara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli karşılık verilecektir" yanıtı verildi.

'DTÖ KURALLARINA AYKIRI'

Ticaret Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin ek gümrük vergilerinin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kararlarına aykırı olduğunu belirtilerek, alınan kararla asıl kaybedenin iki ülke üreticileri, özel sektörleri ve ihracatçıları olduğu vurgusu yaptı.

Ticaret Bakanlığı, 2017’de ABD’ye, 1.1 milyar dolar değerinde demir çelik ve alüminyum ürünü ihraç edildiğini, ABD’den de 1.3 milyar dolarlık ithalat yapıldığını belirttiği yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ABD yönetimi tarafından daha önce duyurulan çelik ve alüminyum gümrük vergileri ile birlikte bugün duyurulan ek vergiler, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırıdır. Türkiye, kendi ticaret politikasını Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun şekilde belirlediği ve uyguladığı gibi, diğer üye ülkelerden de uluslararası kurallara aynı titizlikle riayet etmelerini beklemektedir. Tüm ihracatçılarımız gibi demir çelik ve alüminyum ihracatçılarımızı desteklemeye ve menfaatlerini diğer ülkelerin hukuka aykırı uygulamalarına karşı başta Dünya Ticaret Örgütü olmak üzere, tüm uluslararası platformlarda savunmaya devam edeceğiz. ABD, ülkemiz açısından bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önemli bir ticaret ortağı olacaktır.” (DHA)