Tillerson kararı piyasaları nasıl etkiler?Artı Gerçek

ABD Başkanı Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'u görevden aldı. Bu ani karar piyasaların odaklandığı enflasyon verisiyle çakıştı...

EKONOMİ - Piyasalar ABD enflasyonuna odaklanmışken verinin açıklandığı sırada ABD Başkanı Donald Trump sürpriz bir şekilde Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'u görevden aldığını duyurdu.

Ülkede beklentilere paralel gelen şubat ayı enflasyonuyla beraber gerçekleşen bu olayın ardından dolar hafif geriledi. Veri ve görevden alma kararı öncesinde 90 civarında bulunan dolar endeksi ilk tepki olarak 89,70'lere doğru geri çekildikten sonra saat 16:30'da 89,80'de yer aldı. Gün içinde 3.8744'e kadar çıkarak üç ayın zirvesini gören dolar/TL ise 3.86'lar seviyesinde...

ABD ENFLASYONU BEKLENTİYE PARALEL GELDİ

Peki uzmanlar enflasyon ve Trump'ın kararı sonrası piyasalarda ne bekliyor?

DOLARDA DEĞER KAYBI GÖRÜLDÜ

Ahlatcı Yatırım'dan Özgecan Özdemir, Tillerson'ın görevden alınmasının dolarda değer kaybına yol açtığını dile getirdi.

Özdemir, dolar/TL'de ABD enflasyonu öncesi ani yükselişler yaşandığını belirterek, "Dolar varlıklarındaki kısmi toparlanmanın haricinde, artan yurt içi siyasi riskler nedeniyle Türk Lirası'nda kırılganlığın arttığını görüyoruz. Ayrıca dün yurt içi cari açık verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi de Türk Lirası'ndaki zayıf görünümü destekledi. Diğer taraftan OECD'nin Türkiye 2019 büyüme tahminini yukarı yönlü yüzde 4,7'den yüzde 5,1'e revize etmesinin TL varlıklarının gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde dolara karşı en çok değer kaybeden para birimi olarak yer almasını engelleyemedi" diye konuştu.

Özdemir, bugün açıklanan ABD enflasyon verisinin beklentilere paralel geldiğine değinerek, "Açıklanan veri esnasında ani bir gelişme olarak ABD Başkanı Donald Trump'ın Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'u görevden alarak yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'i atadığını gördük. Bu gelişmeler sonrasında artan gerilim dolar varlıklarını değer kaybına uğrattı. Böylece Dolar/TL'de kısa vadeli bir geri çekilme yaşandı. Ancak Türk Lirası'ndaki zayıf görünümün devam etmesi kurdaki düşüşlerin sınırlı kalmasına yol açıyor" görüşünü dile getirdi.

PARİTE VE ALTIN İÇİN POZİTİF OLABİLİR

İş Yatırım'dan Şant Manukyan, ABD enflasyon verisinin bu haliyle dördüncü faiz artışına neden olmayacağına dikkat çekerken, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın görevden alınarak yerine Mike Pompeo'nun geleceği haberinin parite ve altın için pozitif olabileceğini belirtti.

ABD enflasyon verisi sonrası Ak Yatırım tarafından hazırlanan analizde ise şu görüşlere yer verildi: "Önümüzdeki aylardan itibaren ABD enflasyonunda yükseliş öngörmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda yılbaşında ABD 10 yıl vadeli faiz oranları yüzde 2,4 seviyesinde iken 2018 yıl sonu için geçerli olan yüzde 3,25-yüzde 3,50 tahminimizi koruyoruz. Fed'den bu sene dört artırım bekliyoruz. ABD enflasyon verisi yayımlandığı sıralarda ABD Başkanı Trump, Dışişleri Bakanı Tillerson'ın istifasını istediğini açıkladı. Tillerson ile dış politika ve ticaret konusunda anlaşmayan Trump'ın bu kararı gümrük vergileri konusunda daha hızlı adımlar atılacağı anlamına gelebilir. İlk görünüm ons altın pozitif olarak değerlendirilebilir."