Tillerson kovulduArtı Gerçek

ABD Dışişleri Bakanı'nın görevine son verildi, yerine CIA Başkanı getirildi


HABER MERKEZİ - ABD Başkanı Donald Trump'ın, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden alacağı bir süredir konuşuluyordu. Bu iddia sonunda gerçekleşti. ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Tillerson'ın görevine son verildiğini yerine de CIA Başkanı Mike Pompeo'nun getirildiğini duyurdu. 

İLGİLİ HABER: TÜRKİYE'YE 'İSLAMCI DİKTATÖRLÜK' DEMİŞTİ

Trump Twitter mesajında "CIA Başkanı Mike Pompeo yeni dışişleri bakanımız olacak. Müthiş işler yapacak. Rex Tillerson'a yaptıkları için teşekkür ediyoruz. Gina haspel ilk kadın CIA Başkanı olacak. Hepsini kutluyorum" dedi. 

İRAN VE KUZEY KORE KONUSUNDA ANLAŞMAZLIK
Rex Tillerson’ın görevden alınacağı uzun süredir konuşuluyordu. ABD Başkanı Trump ile Tillerson arasındaki görüş ayrılıkları özellikle Kuzey Kore ve İran konularında su yüzüne çıkmıştı.

Barack Obama döneminde İran ile imzalanan anlaşmanın iptal edilmesini ve  Tahran’a yönelik daha sert yaptırımları savunan Trump ile Tillerson arasında görüş farklılığı olduğu uzun süredir biliniyor.

Tillerson ayrıca, füze ve nükleer denemeleri nedeniyle Kuzey Kore’ye karşı sert tutum takınılması gerektiğini savunan Trump'ın aksine müzakereleri savunuyordu. Trump geçtiğimiz ekim ayında Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “sevgili Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a, Küçük roket Adam’la müzakere etmeye çalışarak zamanını boşa harcadığını söyledim” diye yazmıştı.


Trump ve Tillerson, Suudi Arabsitan öncülüğünde bazı Arap ülkelerinin Katar’a yönelik ambargosu konusunda da fikir ayrılığı yaşamıştı. Tillerson ambargonun İslamcı aşırılıkla mücadeleye zarar vereceğini söylerken, Trump Suudi Arabistan’a arka çıkmıştı.

MORON TARTIŞMASI
Trump ve Tillerson arasındaki bir başka gerginlik de “moron” tartışmasıydı.  Tillerson’ın Savunma Bakanlığı Pentagon'da Temmuz ayında yapılan toplantıdan sonra Başkan Trump için "moron" dediği haberleri ABD basınında yer almıştı. Trump bu iddia kendisine sorulduğunda "bence bu bir sahte haber. Ama gerçekten böyle bir şey söylemişse ikimizin de IQ testi alması gerekecek ve size kimin kazanacğını söyleyebilirim" demişti.

REAGON DA KOVMUŞTU
ABD Hükümeti'nin en önemli koltuklarından biri olan dışişleri bakanlığı genellikle başkanlar ile birlikte görev yapıyor. Bugüne kadar genellikle başkanlar dışşleri bakanları ile birlikte görev sürelerini tamamladı. Buna bir istisna eski ABD Başkanı Ronald Reagon'dı. Reagon dönemin dışişleri bakanı Alexander Haig'i görevden almıştı.