Trump, Golan Tepeleri imzasını attıArtı Gerçek

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki 'egemenliğini' tanıyan kararnameyi imzaladı.


ABD Başkanı Donald Trump, İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki "egemenliğini" tanıdığını açıkladı. Trump, Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı kabul eden kararnameyi imzaladı.

Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile birlikte Washington'da ortak basın toplantısı düzenledi. 

ABD Başkanı imza töreninde, "İsrail'in kendini savunmaya hakkı var. İsrail'in Golan Tepeleri'ndeki hakimiyetini tanıdım" dedi. Netanyahu da "Hamas'ın saldırılarına karşı halkımızı savunmaya devam edeceğiz" dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Beyaz Saray ziyareti sırasında iki lider kameraların karşısına geçti.

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre, Trump, İran ve Hizbullah dahil olmak üzere Suriye’nin güneyindeki "terör grupları"nın bu bölgeyi İsrail’e yönelik saldırı için kullandığını savundu.

Bugün Gazze’den Tel Aviv’e ateşlenen ve 7 kişinin yaralanmasına yol açan roket saldırısıba değinen Trump, yaralananlar arasında çocukların olduğuna dikkat çekti ve “İsrail’in kendisini savunma hakkı var” dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu da “Halkımızı ve devletimizi savunmak için her şeyi yaparız. Topraklarımıza yönelik roket saldırılarını hoşgörmeyiz” diye konuştu.

KALEMİ NETANYAHU'YA VERDİ

Trump toplantının sonunda Golan Tepeleri’nde İsrail’in egemenliğini tanıyan kararnameyi imzaladı. Daha sonra da kararnameyi imzaladığı kalemi İsrail Başbakanı Netanyahu’ya verdi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Trump’a teşekkür ederek, “İsrail’in sizden daha iyi bir dostu olmadı” dedi. Netanyahu, Trump yönetiminin İran’la nükleer anlaşmadan çekilme ve yaptırımları yeniden devreye sokma kararını övdü. Golan Tepeleri kararını da “tarihi” olarak niteledi.

İsrail Başbakanı, İsrail’in 1967 yılında ele geçirdiği ve 1981 yılında da ilhak ettiği Golan Tepeleri için “İsrail bu bölgeyi kendini savunmak için girdiği adil bir savaş sonucunda kazandı” dedi.

Trump’ın Golan kararı, İsrail-Suriye sınırında bulunan ve İsrail’in 1967’de ele geçirdiği bölgenin statüsünün taraflar arasındaki müzakerelerle belirlenmesi gerektiğini savunan uluslararası toplumun benimsediği politikadan bir kopuşa işaret ediyor.

SURİYE: TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜMÜZE KARŞE BİR SALDIRI

Karara uluslararası alandan tepkiler de geçikmedi. Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Trump’ın kararı “ülkenin ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğüne karşı bir saldırı” olarak nitelendirildi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise; “Golan’ın statüsünün değişmediği açık” dedi. Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric de MB'nin kararlarının değişmediğine vurgu yaparak, “BM’nin Golan’daki politikası Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarını yansıtıyor ve bu politika değişmedi” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)