Trump: Bolton çizgiyi aşıyorduArtı Gerçek

Trump, Venezuela ve Kuzey Kore konularında görüş ayrılığı yaşadıklarını söylediği Bolton’ın yönetim içindeki başka kişilerle anlaşamadığını ve Venezuela konusunda “çizgiyi aştığını” söyledi.


ABD Başkanı Donald Trump Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ı görevden almasının ardından ilk kez konuştu.

Trump, Venezuela ve Kuzey Kore konularında görüş ayrılığı yaşadıklarını söylediği Bolton’ın yönetim içindeki başka kişilerle anlaşamadığını ve Venezuela konusunda “çizgiyi aştığını” söyledi.

Başkan Trump Oval Ofis’te basın mensuplarının iç ve dış siyasete ilişkin farklı konulardaki sorularını yanıtladı. 

John Bolton için “Umarım iyi şekilde ayrılmışızdır” diyen ancak kendisiyle yaşadığı görüş ayrılıklarını anlatırken sert ifadeler kullanan Trump, “İyi ilişkimin olduğu birisiydi. Ama yönetim içindeki kişilerle anlaşamıyordu. Bu da benim için önemli” ifadelerini kullandı.

 

Trump John Bolton’la Kuzey Kore ve Venezuela konusunda yaşadıkları görüş ayrılıklarını öne çıkararak, “Libya modelini” izleyip tüm nükleer silahlarını teslim etmesini talep ederek, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’u gücendirmek dahil olmak üzere bazı hatalar yaptığını söyledi.

'MESELE SERT OLAM DEĞİL AKILLI OLMAK'

Trump Kuzey Kore ile müzakereler sırasında John Bolton’ın Libya modelini gündeme getirmesine atıfta bulundu, “Libya modelinden söz etti. Tam bir felaket. Kaddafi’ye ne olduğunu hatırlayın. Bu modeli Kuzey Kore ile anlaşma yapmak için kullanıyor. Kuzey Kore liderini tepki gösterdiği için suçlamıyorum. Burada mesele sert olmak değil, akıllı olmak” ifadelerini kullandı.

Başkan Trump’a Bolton’ın görevden alınması bağlamında Venezuela krizi de soruldu. Bolton ve Trump aslında Nicolas Maduro’nun iktidardan indirilmesi gerektiği konusunda hemfikir olsa da Trump'ın Maduro’nun devrilmesi için devreye sokulan yaptırım ve diplomasi araçlarının başarısız olmasından rahatsız olduğu biliniyordu.

'VENEZUELA KONUSUNDA SINIRI AŞMIŞTI'

Trump da basın toplantısında bu algıyı güçlendirecek ifadeler kullandı. Donald Trump Venezuela konusunda “Venezuela politikamız sağlam. Venezuela acı çekiyor. İnsani açıdan yardım etmeye çalışıyoruz. Eskiden bölgenin en zengin ülkelerinden biriyken şu anda ne gıda var ne ilaç. Hiçbir şeyleri yok. Kolombiya ve Brezilya ile birlikte çalışıyoruz. Venezuela konusunda Bolton sınırı aşmıştı. Haklı olduğum da ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

'BENCE İRAN ANLAŞMAK İSTİYOR'

Trump’a İran lideri Ruhani ile New York’ta yapılacak BM Genel Kurulu’nda görüşmek amacıyla yaptırımları hafifletip hafifletmeyeceği soruldu. Trump soruya “Neler olacağına bakacağız” yanıtını verdi. Trump’ın bu sözleri yaptırımların hafifletilmesine kapıyı tamamen kapatmadığı şeklinde yorumlandı.

İran’ın nükleer silah geliştirilmesinde önemli bir aşama olarak nitelenen uranyum zenginleştirmesinin çok çok tehlikeli olacağını vurguladıi. İran ekonomisinin durumuna dikkat çeken Trump “Bence anlaşmak istiyorlar. Eğer istiyorlarsa bu harika. İstemiyorlarsa da harika. Çok büyük finansal sıkıntılar yaşıyorlar. Yaptırımlar da gittikçe sertleşiyor” şeklinde konuştu.

BOLTON'IN YERİNE 5 İSİM KONUŞULUYOR

Başkan Trump görevden aldığı Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un yerine gelecek ismi haftaya belirleyeceğini söylemişti. Beyaz Saray’da konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump ulusal güvenlik danışmanlığı göreviyle çok sayıda kişinin ilgilendiğini vurguladı, Bolton’ın yerine bu görev için kalifiye olduğunu söylediği beş adayı değerlendirdiğini belirtti ancak isim vermedi.

ABD basınında yer alan haberlere göre, Bolton’ın yerine getirilmesi muhtemel isimler arasında ABD’nin Kuzey Kore temsilcisi Stephen Biegun, ABD’nin Almanya Büyükelçisi Richard Grenell, ABD’nin esir müzakerecisi Robert O’Brien ve Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan yer alıyor.(Kaynak:Amerika'nın Sesi)