Trump'ın nükleer yetkileri tartışmaya açıldıArtı Gerçek

ABD'yi 3'üncü Dünya Savaşı'na sokmakta olduğu iddia edilen Trump'ın nükleer yetkileri masaya yatırılıyor.


HABER MERKEZİ-  ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'ndeki oturuma bazı senatörler, başkan Donald Trump'ın sorumsuzca bir nükleer saldırıda bulunabileceği konusundaki kaygılarından bahsederken, bazı senatörler de başkanın avukatlar karışmadan harekete geçebilmesi gerektiğini söyledi.

1976'DAN BERİ İLK 

BBC Türkçe'nin haberine göre, kongrede bu konu son olarak Mart 1976'da ele alınmıştı. Trump geçen Ağustos'ta Kuzey Kore nükleer silah programını büyütmeye devam ettiği halde "daha önce görülmemiş öfke ve ateşi serbest bırakacağını" söylemişti.

Geçen ay komitenin Cumhuriyetçi Partili Başkanı Senatör Bob Corker da Trump'ı "ABD'yi 3. Dünya savaşı yoluna sokmakla" suçlamıştı.

AĞIR İTHAMLARDA BULUNDULAR

Demokrat Partili Connecticut Senatörü Chris Murphy otudumda "Başkanın böyle dengesiz, oynak olmasından, gerçekçi olmayan karar verme sürecinden ve ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarının tam tersine bir nükleer saldırı emretme ihtimalinden kaygılıyız" dedi.

DÜĞMEYE BASMAM

Oturumda konuşan uzmanlardan, 2011-13 arası ABD Stratejik Komutanlığını yapan C Robert Kehler, daha önceki görevinde yasal olması durumunda başkanın emrini yerine getireceğini anlattı. Kehler, emrin yasallığından emin olmaması durumunda ise kendi danışmanlarından görüş alacağını belirtti. Kehler, bazı durumlarda "Emri yerine getirmeye hazır değilim derdim" diye konuşurken, Cumhuriyetçi Senötür Ron Johnson "Ya sonra ne olur" diye sordu. Kehler ise "Bilmiyorum" yanıtını verdi.

BİR DÜĞMEYE BASMAKLA OLMAZ

Duke Universitesi'nden siyaset bilimi profesörü Peter Feaver,  "Başkanın kendi başına basacağı bir düğmeyle füzeler uçmaz" diye konuştu. Eski Savunma Bakan Yardımcısı Brian McKeon ise, başkanın acele karar vermesi durumunda askeri yetkililerin süreci durduracağını anlattı.