Trump: Kaşıkçı soruşturmasına biz de dahil oldukArtı Gerçek

Trump, 'Kaşıkçı meselesiyle yakından ilgileniyoruz' diye konuştu.ABD Başkanı Donald Trump, 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul konsolosluğuna giden ve bir daha haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yla ilgili olarak "Biz de Suudi gazeteci soruşturmasına dahil olduk" dedi.

Trump'ın açıklamaları şöyle:

Biz de Suudi gazeteci soruşturmasına dahil olduk. Kaşıkçı meselesiyle yakından ilgileniyoruz. Amerikalı müfettişler olaya dahil oldu, gazeteciye ne olduğunu öğrenmek zorundayım.

Buna müsaade edemeyiz. Son derece kararlıyız. Müfettişlerimiz orada, Türkiye'de. Türkiye'yle birlikte çalışıyoruz. Doğrusu, Suudi Arabistan'la da birlikte çalışıyoruz. Ne olduğunu ortaya çıkarmak istiyoruz.

Ne olduğunu ortaya çıkartmam lazım. Büyük ihtimalle bu noktaya düşündüğünüzden daha yakınız.

'CEVAP BEKLİYORUZ'

Trump, Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili derinlemesine bir soruşturma yürütülmesi gerektiğini vurgulamıştı. Kaşıkçı'nın konsolosluğun içine girerken görüldüğünü ancak dışarı çıkarken görülmediğini belirtmişti. 

Donald Trump, Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili Türkiye ile yakın işbirliği içinde çalıştıklarını kaydetmişti. Sonuna kadar gideceklerini vurgulayan Trump, Suudi yetkililerden cevaplar beklediklerinin altını çizmişti.

İLGİLİ HABER: 'CEMAL KAŞIKÇI'NIN KARDEŞİ CİDDE'DE ÖLDÜRÜLDÜ' İDDİASI

İLGİLİ HABER: WASHINGTON POST'TAN SUUDİ PRENSE 'KAŞIKÇI' SUÇLAMASI

İLGİLİ HABER: KAŞIKÇI LONDRA'DAN ÖZELLİKLE İSTANBUL'A YÖNLENDİRİLMİŞ

'KİMSE TAM OLARAK NE OLDUĞUNU BİLMİYOR'

Trump, gazetecinin evlenmeyi planladığı nişanlısı Hatice Cengiz’e de atıfta bulunarak Beyaz Saray’ın kendisiyle irtibata geçtiğini, Kaşıkçı’nın nişanlısının Beyaz Saray’a davet edileceğini belirtmişti.

Trump, durumdan Suudileri sorumlu tutup-tutmadığı yönündeki soruya da “Kimse tam olarak neler olduğunu bilmiyor” sözleriyle karşılık vermişti. Trump, Kaşıkçı’nın hala hayatta olmasını umduğunu belirtmişti. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)