Trump'tan yeni tweet: 3 seçenek varArtı Gerçek

ABD Başkanı Trump, Türkiye'nin Kuzey Suriye'ye operasyon başlatmasından sonra önlerinde 3 seçenek olduğunu söyledi. Seçeneklerden biri Türkiye ile Kürtler arasında arabulucu olmak.


ARTI GERÇEK- Türkiye'nin Kuzey Suriye harekatına ilişkin bir açıklama daha yapan ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Kuzey Suriye'ye operasyon başlatmasına yeşil ışık yaktıktan sonra önlerinde 3 seçenek olduğunu söyledi.

Trump attığı tweet'lerde bu seçenekleri sıradı. IŞİD'i "mükemmel şekilde" temizlediklerini belirten Trump, daha önce 100 yıl olarak belittiği Türkiye ile Kürtlerin savaşını ise 200 yıl öncesine dayandırdı.

Sorunun çözümü için 3 seçenek sunan ama bumlardan hangisini uygulacaklarını açıklamayan Trump, "IŞİD Halifeliği'ni yüzde yüz yendik ve Suriye'de Türkiye'nin saldırdığı bölgede artık askerimiz yok. İşimizi mükemmel yaptık. Şimdi Türkiye Kürtlere saldırıyor, ki aralarında 200 yıldır savaşıyorlar... Üç seçenek var: Binlerce asker gönderip askeri olarak kazanmak, Türkiye'yi finansal olarak çok sert şekilde hedef almak ve yaptırım uygulamak, ya da Türkiye'yle Kürtler arasında bir anlaşma için arabuluculuk yapmak!" ifadelerini kullandı. 

    

Trump kısa süre sonra da Beyaz Saray’ın bahçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Trump sunduğu 3 seçeneğe ilişkin “Umarım 3. seçenek olur. Umarım arabulucu olabiliriz” dedi.

Donald Trump "Yapmak istediğim son şey asker göndermek. Türkiye benim nerede durduğumu biliyor. Büyük zafer kazandık, artık ayrıldık. ABD halkının yeniden oraya gitmemizi istediğini sanmıyorum. Neler olacağını göreceğiz. Türkiye’ye yaptırım ve diğer mali meseleler konusunda da muhtemelen güçlü bir şeyler yapacağız" diye konuştu.