Beyaz Saray: Trump büyük hayal kırıklığı yaşıyorArtı Gerçek

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’nin rahip Brunson’ı serbest bırakmamış olması nedeniyle hayal kırıklığı yaşadığı belirtildi.Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD Başkanı Donald Trump'ın rahip Brunson'un serbest bırakılmamasından dolayı hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

Sarah Sanders günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, "Türkiye'yi doğru olanı yapmaya ve tutuklu Amerikalılarla diplomatik misyon çalışanlarını serbest bırakmaya çağırıyoruz" dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un dün Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'la görüştüğüne işaret eden Sanders, Bolton'un Amerika'nın kaygılarını bir kez daha gündeme getirdiğini söyledi.

"TÜRKİYE'NİN EKONOMİK SORUNLARI ABD POLİTİKALARININ SONUCU DEĞİL"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert de basın brifingindeki bir soru üzerine, "Türkiye'nin ekonomik sorunları ABD politikalarının sonucu değildir. Ekonomik sorunlar ABD’nin iki Türk bakana uyguladığı yaptırımlar öncesinde başlamıştı" dedi.

Heather Nauert, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD elektronik ürünlerine boykot çağrısının Türkiye tarafından resmi politika olarak izlenip-izlenmediğini görmek için bekleyeceklerini söyledi.

Nauert, iki ülke arasındaki ilişkilerde ilerlemenin Brunson’ın yakında Amerika’ya dönmesiyle sağlanacağını belirtti. Sözcü Nauert, Brunson’nın durumuyla ilgili Türkiye’yle görüşmelerin sürdüğünü de kaydetti. (HABER MERKEZİ)