'Türkiye ABD ile anlaştı, Brunson serbest kalacak'Artı Gerçek

NBC televizyonu üst düzey ABD’li yetkililere dayandırdığı haberde, ABD yönetiminin Türkiye’yle anlaştığını öne sürdü. ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert ise gizli anlaşma iddiasını yalanladı.ABD’li rahip Andrew Brunson’ın, iki ülke arasında yapılan "gizli" bir anlaşmayla serbest bırakılacağını iddia edildi.

İddiayı ABD’nin önde gelen televizyonlarından NBC ortaya attı. Haberde, ABD yönetiminden üst düzey yetkililerin Türkiye’yle anlaşma yaptığı ve Brunson’ın hakkındaki suçlamaların yarınki duruşmada düşürüleceği bilgisine yer verildi. Bilginin kaynağı olarak üst düzey ABD’li yetkililer gösterildi.

Anlaşmanın geçen ay iki ülke yetkilileri arasında, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın da katıldığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu esnasında yürütülen tartışmalar sonucunda varıldığı öne sürüldü. Detayların henüz belirsiz olduğu ancak ABD yönetiminin Türkiye’nin Brunson’ı serbest bırakmasına tamamıyla güvenmediği ifade edildi.

ABD'nin Türkiye'ye yönelik birçok yaptırım kararı almasına neden olan ev hapsindeki ABD'li rahip Andrew Brunson, yarın yeniden hakim karşısına çıkacak.

Brunson bir önceki duruşmada tahliyesi beklenirken ev hapsine alınmıştı. İki yıla yakın bir süre tutuklu kalan Brunson, PKK ve Gülen cemaati adına çalışmak ve casusluk yapmakla suçlanıyor.

DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ YALANLADI

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert ise iki ülke arasında bir anlaşma olmadığını söyledi. Haftalık basın toplantısında konuşan Nauert, “Brunson’ın serbest bırakılması iki ülke ilişkileri için önemli bir adım olur. Brunson’ın serbest bırakılmasını bekliyoruz” dedi.

Nauert, “Brunson konusunda benim bildiğim bir anlaşma yok. Yarın Brunson’ın duruşması var. Hukuki süreç devam ediyor. Yakından takip ediyoruz, Brunson ve ailesine destek veriyoruz” diye konuştu.(HABER MERKEZİ)