Türkiye'de işkence delillerle belgelendiArtı Gerçek

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yayınladığı raporda yaşanan işkence vakalarını belgelendi, örgütün Avrupa direktörü Williamson raporu 'işkence Türkiye'ye geri döndü' şeklinde yorumladı.


ARTI GERÇEK - İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Right Watch), bugün yayınladığı “Gözaltında: Türkiye’de Polis İşkencesi ve İnsan Kaçırma” başlıklı bir raporla, gözaltında, işkence, darp ve cinsel taciz vakaları belgelendi.

43 sayfalık raporda yer alan işkence vakalarından bir kaçı şöyle:

- Cezaevinde elektrik verilerek işkence edilen bir öğretmen
- Polis merkezinde sopa ve hortumlarla darp edilen köylüler -Nisan ayında kaçırılan ve 42 gün boyunca işkence gören bir öğretmen
- Gözaltındayken kaburgaları kırılan ve buna dair röntgen çıktıları savcılık tarafından kabul görmeyen bir polis memuru
- Güvenlik güçleri tarafından kaçırılan ve işkence gördükten aylar sonra serbest bırakılan bir kişi
- Güvenlik kameralarına kaçırılma görüntüleri yansımasına rağmen halen kendisinden haber alınamayan bir muhasabeci


RAPORUN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ ...İŞKENCE VAKALARI SON 7 AYDA YAŞANDI

Raporda 11 farklı gözaltı vakasında ağır insan hakları ihlalleri olduğuna dair deliller sunuldu. Bu olaylardan biri hariç hepsi son 7 ayda gerçekleşti. Ayrıca Ankara ve İzmir’de Mart - Haziran 2017 arasında vuku bulmuş ve zorla kaybolma vakası olması muhtemel beş insan kaçırma vakası da raporda belgeledi.

KONUŞMAYAN ÇOK SAYIDA MAĞDUR VAR

Raporda işkenceye maruz kalmış kişilerin avukatlarının işkence delillerini paylaşmakla birlikte, pek çok kişinin de ailelerinin tehdit edilmesi ya da misilleme korkusuyla suç duyurusunda bulunmadığı not edildi. Üç avukat derneğinin kapatıldığı ve yüzlerce avukatın tutuklu olduğunu vurgulayan İnsan Hakları İzleme Örgütü, avukat ve insan hakları savunucularının karşılaştığı güçlüklere de dikkat çekti. Suçlanan devlet görevlilerine yönelik ‘cezasızlık politikalarının’ da işkence vakalarının artmasında etkili olduğu belirtildi.

‘İŞKENCE TÜRKİYE’YE GERİ DÖNDÜ’

Artan işkence vakalarını değerlendiren İnsan Hakları İzleme Örgütü Avrupa ve Orta Asya direktörü Hugh Williamson “polis gözetimi altında işkence vakalarının Türkiye’ye geri dönmüş olduğuna ilişkin deliller arttıkça, hükümetin acilen bu iddiaları soruşturması ve bunu durdurması gerekli” dedi. “Türkiye’de savcı ve hakimlerin işkenceyi görmezden geldiği bu dönemde, baroların adalet ve insan hakları için dik durması yaşamsal önemde” diyen Williamson, “Türkiye’nin uluslararası ortaklarının zorla kaybolma ve işkence meselelerini Türkiye hükümeti ile ilişkilerinde dile getirmesi de aynı ölçüde önemli” saptamasında bulundu.