Türkiye'de sanal paraya ilk adımArtı Gerçek

Vadeli işlemlerde ve altın karşılığı kullanılacak bir sanal para üzerinde çalışmanın son aşamada olduğu ortaya çıktı.

HABER MERKEZİ- Dünyada Bitcoin tartışması sürerken Türkiye'nin de benzer bir çalışma hazırlığında olduğu ortaya çıktı. Vadeli işlemlerde ve altın karşılığı sanal para çalışmasının tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.

Söz konusu çalışmayı Yeniakit yazarı Abdurrahman Dilipak, bugünkü yazısında açıkladı:

"Artık gerçek para yok. Taşımak zor, güvenlik sorunu var ve ayarı bozuk bir para suiistimale açık.

Bugün sadece “Kaime” yok, “kaydi para”, sadece bir kayıttan ibaret, bilgisayarda bir seri numaradan ibaret para da var. Karşılıksız basılan paralar var, “Proje paraları” var.

21. yüzyıla gelirken bir de “plastik para” çıktı. Kredi kartları. Sonra, “Para ile para alınıp satılmaz” derken döviz borsası oluştu. Faiz/Enflasyon sarmalı içinde savrulup gitti ülke ekonomileri.

Mesela bir de “Rezerv para” var. “Kaydi para” deyince, mesela “Petro dolar” buna örnek, şeker, pirinç, bakır, nikel, altın, elmas hep bu para ile dönüyor. “Rezerv Para” Merkez bankalarında tutulan para, biraz altın, daha çok teminat olarak tutulan, dış ticaret ve ödemeler dengesi, bankalardaki döviz mevduat hesaplarının munzam karşılıkları genellikle dolar. Buna “Rezerv para” diyoruz. Mesela bugün Merkez Bankasının rezervi 120 milyar dolara yakın.

Şimdi buna bir de BITCOIN eklendi. Benzer para birimleri Ethereum, Litecoin, Ripple piyasada tedavül etmeye başladı bile.

Türkiye’de vadeli işlemlerde kullanılacak Block Chance teknolojisi ile çalışacak bir sanal para üzerinde çalışma son aşamada, yine altın karşılığı sanal para çalışması da öyle."