Türkiye, dijital bilgi platformundan Afrin tweetini silmesini istediArtı Gerçek

Syrian Civil War Map, Türkiye'de mahkemenin twitlerinin engellenerek silinmesi kararı aldığını kullanıcılarına Twitter'dan duyurdu.Suriye'de 2011'den beri süren iç savaşla ilgili yayın yapan, anlık veriler paylaşan dijital bilgi platformu Syrian Civil War Map, Twitter'den Türkiye'deki mahkemelerde alınan tweet silme kararıyla ilgili bir e-posta aldığını duyurdu.

Afrin'deki sivil ölümleriyle ilgili bilgi ve fotoğrafların servis edildiği iki adet tweetin, 20 ve 21 Ocak 2018'e ait olduğu görülüyor. İlk tweette Syrian Civil War Map, bir yetişkine ait cenazenin fotoğrafını paylaşarak "Kürtçe kaynaklar Afrin'deki Türk hava saldırılarında ilk sivil ölümlerin gerçekleştiğini bildiriyor" bilgisini geçiyor. Bir gün sonra atılan ikinci tweette ise, bir enkazdan çıkarılan çocuk,  saldırıda yaralanan başka bir çocuk ve bombardımanda tahrip olan bir kamyonetin fotoğrafı görülüyor. Syrian Civil War Map, bu tweette  "Kürt haber kanalları, Afrin'deki Türk bombardımanında 11 sivilin hayatını kaybettiğini ve birçoğunun yaralandığını bildiriyor" mesajını paylaşıyor.

Syrian Civil War Map'in mahkeme kararıyla ilgili olarak takipçilerini bilgilendirdiği bugünkü tweette "Twitter'dan, Türk mahkemesinin iki tweetimizin silinmesini istediğini söyleyen bir e-posta aldık. Mahkeme kararına göre, tweetler 'terör ve şiddete destek veriyor ve ulusal güvenliği tehdit ediyor.' Her iki tweet de sivil ölümleri hakkında" dendi.

TWITTER SİLMİYOR, BİLGİ VERİYOR

Twitter ile Türk makamlarının vardığı mutabakat gereği, herhangi bir mahkeme kararı alındığında Twitter hesabı doğrudan kapanmıyor. Türk yetkililer Twitter'la bağlantıya geçerek mahkeme kararıyla ilgili bilgilendirme yapıyor. Twitter da bu kararla ilgili üçüncü taraflara bilgilendirme yaparak, "Henüz karara konu olan tweetlerle ilgili bir adım atmadıklarını, dilerlerse üçüncü tarafların tweeti gönüllü olarak silebileceklerini, ancak Twitter'ın ileride söz konusu tweetlerle ilgili hareket etme kararını saklı tuttuğu" bildiriliyor.