Türkiye çalışma saatlerinin en uzun olduğu altıncı ülkeArtı Gerçek

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün verilerine göre, Türkiye dünyada çalışma saatlerinin en uzun olduğu altıncı ülke

HABER MERKEZİ- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) araştırmasına göre, dünya genelinde en fazla yıllık 2 bin 246 saatle Meksika'da çalışılıyor. Türkiye en çok çalışılan ülkeler arasında 6. sırada yer alıyor. NTV'nin OECD'nin verilerine dayandırdığı haberde, Meksika'da bir kişi haftada ortalama 43,2 saat olmak üzere yılda 2 bin 246 saat çalışdığı belirtiliyor.

BİN 832 SAAT ÇALIŞIYORUZ

OECD'nin açıkladığı sıralamada; yılda 2 bin 230 saat olmak üzere genellikle 'dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer' olarak bilinen Kosta Rika ikinci sırada ve yılda 2 bin 113 saatle Güney Kore üçüncü sırada yer alırken, Türkiye yılda bin 832 saatle altıncı sırada yer aldı.

OECD verileri dünya genelinde çalışma saatleri giderek azaldığını gösteriyor. Çalışma saatlerinde en çok düşüşün İngiltere olduğu görülüyor. 2015'te ortalama olarak bin 700 ile 2 bin saat arasında çalışan bir Birleşik Krallık vatandaşının çalışma süresi, 2017 yılında bin 674 saate geriledi. Almanya'da ise bir kişi haftada 26,4 saat olmak üzere yılda bin 371 saat çalışıyor.