'Türkiye İdlib'de çözümü engelliyor'Artı Gerçek

TEV-DEM Diplomatik İlişkiler Bürosu Sözcüsü Kemal Akif, Suriye'deki demografik değişim girişimlerini, İdlib operasyonunu ve Afrin'deki gelişmeleri değerlendirdi.Suriye ordusunun İdlib’e dönük askreri operasyon hazırlıkları devam ediyor. İdlib’in güneyi ile doğusuna yönelik asker yığınağını sürdüren Suriye hükümeti, İdlib’e havadan bildiri atarak cihatçılardan teslim olmalarını istedi.

Öte yandan Türkiye’nin İdlib’e yapılacak askeri operasyonu engellemek için girişimlerini sürdürdüğü, İdlib’deki cihatçı grupları Türkmenlerin öncülüğünde oluşturduğu Ulusal Ordu’ya katmak için çabalarını artırdığı haberleri de geliyor. Rusya’nın, Eylül ayı başında İran’da yapılması planlanan üçlü zirveye kadar İdlib’de sorunun savaş yaşanmadan çözüm bulunması için Türkiye’ye süre tanıdığı da iddialar arasında.

Suriye’de dikkat çekilen önemli konulardan biri de demografinin değişimine dönük çabaların son dönemde giderek arttığı yönünde. Kuzey Suriye ve Rojava yönetiminden yetkin isimler, göçmen politikasını gerekçe eden Türkiye, Suriye ve Rusya’nın son günlerde demografinin değişimi yönünde çabalarını artırdıklarına dikkat çekiyorlar.

"TÜRKİYE'NİN OLUMSUZ İDLİB SİYASETİ SÜRÜYOR"

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Diplomatik İlişkiler Bürosu Sözcüsü Kemal Akif, Rojava’nın Kamışlo kentinde düzenlediği haftalık basın toplantısında, İdib’e dönük askeri operasyon seçeneği ile Afrin’in durumunu ve uluslararası güçlerin göçmen politikalarını değerlendirdi.

Türkiye’nin İdlib’e dönük olumsuz siyaset sürdürdüğünü belirten Akif, ANHA'da yer alan açıklamasında konuyla ilgili uluslararası görüşmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, “Uluslararası görüşmeler sonucunda önemli gelişmeler yaşanacağına inanıyoruz. Bu görüşmelerin İdlib’e etkisi tüm Suriye’nin geleceğini de etkileyecek. Türkiye, ne yazık ki İdlib’e ilişkin olumsuz bir siyaset yürütüyor ve karmaşa yaratarak çözümü engelliyor. Türkiye’nin İdlib konusundaki tutumu hala net değil. Taraflar da bu konuda net olmalı. Eğer Türkiye ile ilişkiler, işgalci bir devlet ile yürütülen ilişki olarak ele alınmaz ise Türkiye hükümeti tutumuyla Suriye’yi parçalanmaya sürükleyecektir” dedi.

"TÜRKİYE, SURİYE'NİN GELECEĞİNE DAİR ENDİŞELERİ ARTIRIYOR"

Akif, haftalık basın bilgilendirme toplantısında Afrin’in durumunu da gündeme getirdi. TSK ile bağlı ÖSO gruplarının Afrin halkına yönelik işkencelerinin, baskılarının devam ettiğini belirten Akif, Afrin'in TSK denetimine geçtiği günden bu yana çok sayıda tarla ve evin yakıldığını söyledi. “Türkiye’nin Afrin’de yaptıkları Suriye’nin geleceğine dair büyük endişeler yaratıyor” diyen Kemal Akif, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birçok insan hakları kurumunun raporlarını takip ettik. Raporlar Türkiye’nin Afrin bölgesinde yaptıklarının tamamını içermiyor. Afrin’e dair uluslararası bir tutuma ihtiyaç var. Uluslararası toplumun Afrin’de sürdürülen işkence, ölüm ve baskılara karşı sessizliği utanç vericidir.”

"DEMOGRAFİYİ DEĞİŞTİRENLER SURİYE'NİN BİRLİĞİNE ZARAR VERİYOR"

Göçmenler konusuna da değinen Akif; Rusya, Türkiye ve Suriye yönetimlerinin ülkede demografik yapıyı değiştirmeye çalıştığını belirterek, demografik değişim siyaseti yürütenlerin Suriye halkının birliğine vereceği zarara dikkat çekti. Akif, “Bu ülkeler tutumlarını değiştirmez, demografinin değişimi yönündeki siyasetlerini sürdürürlerse bu tüm Suriye’yi olumsuz etkiler” dedi.

TEV-DEM Diplomatik İlişkiler Merkezi Sözcüsü Kemal Akif, Türkiye. Rusya ve Suriye’nin demografik değişim yönündeki politikalarına ilişkin şunları söyledi:

“Demografik değişime karşıyız. Suriye’de yürütülen bu siyasetin büyük bir tehlikeyi de beraberinde getirdiğini düşünüyoruz. Suriye dışındaki herkesin yurtlarına dönme hakkı vardır. Ancak Türkiye bölgede yeni bir kemer oluşturmak istiyor ve siyasi pazarlıklarında göçmen kartını kullanarak göçmenlerin kaderleriyle oynuyor. Tüm Suriyelilerin geri dönüşünden yanayız. Ancak bu Türkiye ya da göçmenlerin kaldığı diğer yerlerin talebiyle değil, doğallığı için de ve insani temelde olmalıdır.” (DIŞ HABERLER SERVİSİ)