Eski polis müdürü: Cemaat üyesi değilimArtı Gerçek

Zarrab davasında tanık olarak dinlenen eski polis şefi Hüseyin Korkmaz, cemaat üyesi olmadığını söyledi. Zarrrab ile Happani arasında geçen bir konuşmanın ses kaydı da kamuya açıldı.


HABER MERKEZİ- Eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz bugün de Reza Zarrab davasında tanık olarak ifade veriyor. 

Duruşmayı takip eden gazeteci Adam Klasfeld'in aktardığına göre Korkmaz, Halkbank yetkililerinin İranlı temsilcilerle buluştuğunu söyledi. Savcının sorusu üzerine Korkmaz, Reza Zarrab ileTürkiye'den hükümet yetkililerinin de toplantılara katıldığını kaydetti.

İfadeye göre toplantılar 3 Ekim ve 8 Kasım 2012'de gerçekleşti.

Korkmaz dün de ifade vermişti. ABD’ye yerleştikten sonra FBI’ın kendisine mali destek ve kira yardımı verdiğin belirten Kokmaz FBI’dan 50 bin dolar aldığın belirtmişti. 

'SADECE ZARRAB BU ŞEKİLDE TİCARET YAPMIYORDU, BAŞKALARI DA VARDI'

Eski polis Hüseyin Korkmaz, New York'ta Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın yargılandığı davada ifade vermeye devam ediyor.

Korkmaz, Halkbank ile bu tarz ticaret yapan tek kişinin Reza Zarrab olmadığını söyledi.

Bu arada davada Zarrab ve yardımcısı Happani arasındaki bir konuşma da kanıt olarak kamuya açıldı. Duruşmayı izleyen gazeteciler ses kaydını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

İşte o ses kaydı:

ATİLLA'NIN AVUKATLARI: KORKMAZ DARBE TEŞEBBÜSÜNDE YER ALDI

Tekrar tanık kürsüsüne dönen eski polis Hüseyin Korkmaz'ı Hakan Atilla'nın avukatları çapraz sorguya alındı.

Duruşmayı izleyen gazetecilerin aktardığına göre, Halkbank eski  Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'yı şimdiye kadar görmediğini ve kendisiyle tanışmadığını belirten Korkmaz, Atilla'nın avukatlarının polislikten istifa ettiği iddiasını reddederek Hakkari'ye sürüldüğünü belirtti.

Korkmaz, 2013 yılında kendisine dinlemesi için izin verilen telefon konuşmalarını hatırladığını söyledi.

Atilla'nın avukatları Korkmaz hakkında yürütülen soruşturmalar hakkında detaylar vererek gözaltına alınmasının sebebini darbe teşebbüsü olarak gösterdi.

Avukatlar, Korkmaz'ın darbe teşebbüsüyle suçlanmasından bir ay sonra Türkiye'de bir darbe girişimi olduğunu dile getirdi.

Korkmaz ise darbe girişiminin bir felaket olduğunu ve Temmuz 2016'dan sonra Türkiye'yi terk ettiğini anlattı.

Atilla'nın avukatları darbe teşebbüsünü Gülencilerin yaptığını söylemesi üzerine Korkmaz, "Bunu bilebilmem için soruşturmaların bir parçası olmam gerekirdi" cevabını verdi.

Atilla'nın avukatları çapraz sorguda mahkemeye sunulan fotoğraf ve video kayıtlarının müvekkilleriyle ilgisi olmadığını ispatlamaya çalıştı.

'CEMAAT ÜYESİ DEĞİLİM SADECE POLİSİM'

Korkmaz ise eski kayıtlarda Atilla ile Zarrab'ın yüz yüze tanıştığına dair bilgi olup olmadığını hatırlamadığını ve Atilla'nın hiç rüşvet almadığını tekrarladı.

Atilla'nın avukatları Korkmaz'ın Gülen cemaatinin bir üyesi olduğunu öne sürdü, ancak Korkmaz, "Gülen organizasyonunun bir üyesi olmadığını, bir polis memuru olduğunu" belirtti. 

Korkmaz ifadesinde "Recep Tayyip Erdoğan" adını tam olarak kullanarak yolsuzluk soruşturması iddialarını gündeme getirdi. Ayrıca Halkbank ESki GenelMüdürü Süleyman Aslan, eski AB Bakanı Egemen Bağış ve eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'e verildiği iddia edilen rüşvetlerden bahsetti.

'YARGILAMA HÜKÜMSÜZ KILINMALI'

Bu arada, Atilla’nın avukatı Cathy Fleming, 17 Aralık operasyonun koordinatörü olduğunu söyleyen Hüseyin Korkmaz’ın kamu tanığı olarak verdiği ifadeler nedeniyle “yargılamanın hükümsüz kılınması için” mahkemeye başvurdu.

Harriyet'ten Razi Canikligil'in haberine göre, Atilla'nın avukatları, Korkmaz’ın tanıklığının Türkiye’den çalınan kısmi polis dosyasına dayandığını ve beyanlarının önyargılı, yanlış ve aşırı olduğunu savundu. Yargılamanın hükümsüz kılınması yolundaki talebin önemine dikkat çeken hakim ise başsavcılıktan yazılı olarak cevap istedi. Hakim, savcılıktan, Korkmaz’ın tanıklığını dayandırdığı bilgilerin nereden ve hangi yolla geldiğini daha ayrıntılı olarak anlatmaları gerektiğini vurguladı.

Bugünkü duruşma sona erdi.