‘Ayla’ya Güney Kore sinemalarında yer yokArtı Gerçek

Güney Kore’li bir kız çocuğu ile Türkiye’li bir askerin hayat hikayesinden uyarlanan 'Ayla'nın vizyona girmeme gerekçesi olarak, sinemalardaki doluluk gösterildi.HABER MERKEZİ - 'İzleyen her Koreliyi ağlatan film' olarak lanse edilen 'Ayla' filmi, Türkiye’de vizyona girdi, ama Güney Kore’de giremedi. 

Kore savaşı sırasında Güney Kore’li bir kız çocuğu ile Türkiye’li bir askerin hayat hikayesinden uyarlanan filmin vizyona girmeme gerekçesi olarak, sinemalardaki doluluk gösteren yetkililer, “Sinema salonlarının bir yılı dolu, yer yok” dedi.

Milliyet gazetesi yazarlarından Ali Eyüpoğlu'nun köşesine taşıdığı haberde, 'Ayla'nın, Seul’deki galasına davet edilen bir avuç Güney Koreli dışında hiç bir Güney Koreli'ni filmi izleyemediğini söylerken önemli bir ayrıntıyı da dile getiriyor.

Türkiye'nin Oscar adayı 'Ayla'nın galası normal bir gala değil, Türkiye’nin Seul’de düzenlediği Film Festivali’nde yapılmış. O yüzden de film sadece davet edilen bir kaç Güney Koreli tarafından izlenebilmiş. Sanırız 'Ayla'ya 'İzleyen her Koreliyi ağlatan film' denmesinin nedeni de filmi izleyen bir kaç korelinin döktüğü göz yaşlarından geliyor.