'Uluslararası koalisyon güçleri eğitimleri hızlandırdı'Artı Gerçek

Uluslararası Koalisyonun Sözcüsü Albay Ryan Dillon, Irak polis güçleri ile askeri eğitimlerin bölge istikrarı için gerekli olduğunu belirtti.


ARTI GERÇEK- Amerika'nın Suriye'de IŞİD ile mücadele kapsamında bölgedeki Kürt güçlerine desteği Türkiye'nin NATO müttefiki ABD ile ilişkilerini olumsuz etkilese de Uluslararası Koalisyon'un bölgedeki etkinliği devam ediyor. 'Suriye'den çıkıyor mu? Kalıyor mu? tartışmalarının yaşandığı bir dönemde Suriye'nin Doğu Guta'daki Duma şehrine rejim güçlerinin saldırmasıyla 'kimyasal gaz' kullanıldığı iddia edilmiş, bu gelişme ile ABD ve müteffikleri pazar günü Suriye'deki kimyasal tesisleri füzeler ile bombalamıştı.

İLGİLİ HABER: ALBAY DİLLON: QSD'Yİ DESTEKLEMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ

 Suriye operasyonu ile Suriye'de bir süre daha kalacağı kesinleşen Amerika'nın bölgedeki önceliği ise hala 'IŞİD ile mücadele' olduğu belirtilmişti. Bölgedeki yerel güçler ile Suriye'de 'uzun süreli istikrarın' sağlanması için çalışmaya devam etiklerini her fırsatta belirtten Uluslararası Koalisyon'un Sözcüsü Albay Ryan Dillon, "Pentagon'un 2019 bütçesinde Suriye'de PYD'nin de dahil olduğu 60 ila 65 bin kişilik bir gruba silah ve mühimmat talebinde bulunduğu"nu gösteren belgenin ortaya çıkmasının ardından, Twitter üzerinden bölgedeki askeri eğitimlere ilişkin bir paylaşımda bulundu. 

Irak Polis Kuvvetleri'nin Koalisyon Güçleri askeri uzmanlarından bireysel savunma tekniklerine ilişkin eğitim aldığını belirten Dillon, "Bu eğitimin amacının IŞİD ile mücadele etkinliklerini artırmak ve saldırıları bertaraf etmenin yanı sıra Irak'ın güvenliğini sağlamak" olarak belirtti.

İLGİLİ HABER: PENTAGON SURİYE'DE 65 BİN KİŞİLİK GÜÇ İÇİN SİLAH TALEP ETTİ