'Yakın gelecekte insanların araba kullanması yasaklanacak'Artı Gerçek

Teknoloji uzmanı Omar Rahim'e göre, Tesla, Apple ve Google gibi dev firmalar sürücüsüz otomobiller için yaptıkları çalışmalar sonucu insanların otomobil kullanması yasaklanabilir.

HABER MERKEZİ- Seyahat alışkanlığını kökünden değiştirecek ve bu teknoloji otomobil kullanma yasağını da beraberinde getirebilir.

Teknoloji uzmanı Omar Rahim'e göre, 25 yıl içinde insanların otomobil kullanması yasaklanabileceğini söyledi. İngiliz uzman duygusal bir canlı olan insanları otomobil kullanırken hata yapmaya mahhum olduğunun altını çizerek gelişen teknoloji ile insanların otomobil kullanmalarına yasak geleceği öngörüsünde bulundu.  Rahim'e göre, bu kulvardaki teknolojinin gelişme hızına bakılırsa bu durum 25 yıl içinde gerçekleşecek.
NTV Türkçe'de yer alan habere göre, İngiliz uzman Barcelona'daki bir konferansta bu işin tamamen makinelere devredileceğini belirtti. Bu öngörünün gerçekleşmesi durumunda on binlerce kişi işsiz kalacak. Zira taksi ve otobüs sürücüleri artık insanlardan değil robotlardan seçilecek.

Ancak otomasyonun artması ile işini tek kaybedecek meslek grubu sadece şoförler değil. ABD 'Bureau of Labor Statistics' (İşçi İstatistik Bürosu) madalyonun diğer yüzünü mercek altına alarak gelişen teknolojinin yok etmeye başladığı meslekleri açıklamıştı.

Medyanın dijitalleştiğini belirtilen raporda, gazete, dergi vb. kaynakların satış rakamlarının düşmesine ve bu sektörün baskı kısımlarındaki işsizlik oranının arttığına yer verilmişti.

Reklam gelirlerinden aldığı payı dijital medyaya kaptıran TV ve radyo gibi sektörlerde çalışan kişilerin işleri de düşen gelirlerden dolayı tehlikede. 
Medyadaki dijitalleşme sadece baskı kısımlarında çalışanları değil editoryal işleri de etkileyecek. İnsan üretimine dayalı bu sektörde önümüzdeki yıllarda akıllı makinaları görebiliriz.

İnternet kullanımının artışı seyahat acent alarını da vuracak. Her yıl daha fazla insanın tatil programlarını kendi başına yaptığının altını çizen rapor, bu sektörede çalışan insanların yüzde 12'sinin işlerini kaybetmesini beklendiğine dikkat çekiyor.

Facebook, WhatsApp gibi uygulamaların insanların alışkanlıklarını değiştirdiğini belirten rapor, her geçen yıl posta hizmetlerinin kullanımının azaldığını, bu durumun da yüzde 28'lik bir iş kaybına neden olacağını belirtiyor.

Teknolojinin işsiz bırakacağı meslek grupları arasında hostesler de bulunuyor. Ayrıca UBS'in yaptığı araştırmaya göre, 8 yıl içinde pilotsuz uçaklar kullanıma girmiş olacak. Yani pek çok pilotun işsiz kalması da oldukça muhtemel.

Yine balıkçılıkta kullanılan yöntemlerin kas gücünden makinaya döndüğünü belirten rapor, bu sektörün önümüzdeki yıllarda minimum yüzde 5 küçüleceği belirtiliyor.

Metal ve plastik üretimindeki otomasyona geçişin artacağının altını çizen rapor, bu durumun kısa vadede bu sektörde çalışan her 100 işçiden 6'sının işini kaybetmesi ile sonuçlanacağını iddia ediyor. 
Makina kullanımının artmasından olumsuz etkilenecek bir başka meslek grubu da enerji üretim ve dağıtım sektöründeki çalışanlar.

Çiftçiliğin teknoloji odaklı bir sektöre dönüştüğünü belirten rapor, söz konusu makina gücünü sağlayamayan her 100 kişiden 19'unun bu iş kolunu bırakmak zorunda kalacağını savunuyor.

Globalleşen dünyada şirketlerin daha az masraf ile en yüksek karı elde etme çabası da bazı meslek gruplarını zora sokuyor. Bunların başında da mücevher üreticileri bulunuyor. Zira bu alanda faliyet gösteren pek çok şirket bir süredir merkezlerini ABD dışına taşıyor.