'Yanlışlık değil, yargısız infaz var'Artı Gerçek

Valiliğin ‘yanlışlıkla vuruldu” dediği gencin ağabeyi Artı Gerçek’e konuştu. Kardeşinin gece hurdacılık yaparak çalıştığını anlatan Hantaş, olayın yargısız infaz olduğunu söyledi.


Remzi BUDANCİR


ARTI GERÇEK-Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde dün sabah saatlerinde Sümer Park’ta arkadaşıyla otururken polis tarafından vurularak öldürülen 20 yaşındaki Recep Hantaş ile ilgili 2 polis tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Mahkemeye çıkarılan polislerden biri tutuklanırken, diğer polis ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Diyarbakır Valiliği, Recep Hantaş’a ilişkin yaptığı açıklamada, gencin “dur” ihtarına uymadığı için vurulduğunu iddia etmişti.

‘POLİS MEZARLIĞI KUŞATMIŞTI’

Artı Gerçek’e konuşan Hantaş’ın ağabeyi Efe Hantaş, olayın ardından polisin kendilerini arayarak “acil hastaneye gelmeniz lazım” dediğini aktardı. Hastaneye gittiklerinde polis ablukasıyla karşılaştıklarını ifade eden Hantaş, “Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bayağı bekledik, hiç kimseden bilgi alamadık. Bilgi almak amacıyla ısrar ettim. Beni aldılar içeri. Gidip savcı ile görüşecektik sözde. Ama savcı yerinde değildi. Bizden önce otopsi yapılmış, dikişleri kapatmışlar. Teşhis amacıyla bizi çağırıyorlar gelin cenazenizi alın diye. Polis ikide bir fazla kalabalık olmasın, hemen götürün diye baskı yapıyordu bize. Mezarlığa geldiğimizde de mezarlığı polis kuşatmıştı. Böyle bir şey olamaz” dedi.


‘RESMEN YARGISIZ İNFAZ YAPMIŞLAR’

Hantaş, Diyarbakır Valiliği’nin “dur” ihtarına uymadığı için vurulduğuna ilişkin açıklamasına tepki gösterdi.  Valiliğin açıklamasında çelişki olduğunu ifade eden Hantaş, “Açıklamada iki kişi polisin üzerine koştuğu söyleniyor. Sonra kaçarken vurulduğu söyleniyor. Eğer polise doğru koşuyorsa nasıl kaçıyor. Burada resmen yargısız infaz yapılmış” diye konuştu.

Hastanede kardeşinin öldüğü haberinin ardından bir polisin kendilerine bilgi verdiğini ifade eden Hantaş, “Polis olayın sabaha karşı 04.00 sıralarında Sümerpark’ta yaşandığını, Recep ile birlikte bir kişinin daha olduğunu söyledi. Polisin iddiasına göre, söz konusu kişinin terör örgütünden aranmasının olduğu için ekipler ihbar üzerine olay yerine gidiyor. Operasyon yaparken o kişiyi gözaltına alıyorlar, kardeşimi de ‘yanlışlık’la vurduklarını söylüyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Siz başkasının araması var diye olay yerini gidiyorsunuz sözde, ama o kişi gözaltına alınıyor ama benim kardeşim vuruluyor. Buna inanmamız imkansız” dedi.

‘NEDEN 4 KURŞUN?’

İddia edildiği gibi olayda yanlışlığın olduğuna inanmadıklarını anlatan Hantaş, buna gerekçe olarak isabet eden mermi sayısını gösterdi. Hantaş, şunları söyledi: “Morgda kardeşimi teşhis ettim. 4 mermi isabet etmiş. Bir mermi kafasına, bir mermi yüzüne, bir mermi göğsüne, bir mermi de ayağına isabet etmiş. Ortada yanlışlık olsa bir mermi olurdu. Ancak kardeşimin vücuduna öldürücü olarak 4 mermi isabet edilmiş. Yakın mesafeden ateş edilmiş olması bunun infaz olduğunu kanıtlıyor. Dur ihtarına uymamışsa ayağına ateş etselerdi. Neden 4 kurşunla öldürüldü?”

‘KARDEŞİM GECE HURDACILIK YAPIYORDU’

“Kardeşim gece hurdaya çıkıyordu. Hurdaya çıktığı zaman sürekli gözaltına alınıyordu. Sürekli baskı uyguluyorlardı.”

‘AJANLIK TEKLİF ETMİŞLERDİ’

“Kardeşim bir yıl önce polislerin kendisine sürekli ajanlık teklif ettiğini ve baskı uyguladığını söylemişti. Ben kardeşimin bilerek hedef alındığını düşünüyorum. Bu davanın peşini bırakmayacağız. Failler hak ettikleri cezayı alana kadar mücadelemizden vaz geçmeyeceğiz.”

HAK İNİSİYATİFİ: YARGISIZ İNFAZ ŞÜPHESİ YÜKSEK

HAK İnisiyatifi Derneği Diyarbakır Temsilciliği, Recep Hantaş’ın öldürülmesine ilişkin bir açıklama yaptı.  Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’nü şüpheleri aydınlatmaya ve gereken soruşturmayı kamuoyunu tatmin edecek şekilde yürütme çağrısının yer aldığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “HAK İnisiyatifi olarak “yargısız infaz” şüphesinin yüksek olduğu bu cinayeti kınıyor ve haksız yere öldürülmüş bir gencin cenazesinin alelacele ve polis ablukası altında defnedilmesinin defin törenine saygısızlık, keyfilik ve hukuksuzluk olduğunu düşünüyoruz. Valiliğin açıklamasında polisin üzerine yürüyen/koşan bir şüpheli neden belden aşağısına değil de baş bölgesine ateş ettiğine, aileye söylenen “yanlışlıkla vurduk” bilgisine ve ailenin açıkladığı tehdit iddiasına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bu belirsizlikler cinayetin bir “yargısız infaz” olduğu kanaatini ve cezasızlık politikasının burada da tekrar edilme riskinin yüksek olduğu kaygısını güçlendirmektedir. Ayrıca öldürülen Recep Hantaş hakkında sabıka kaydının paylaşılması “yanlışlıkla” işlendiği söylenen bu “yargısız infaz”ı haklı çıkarma çabası taşımaktadır.”

VALİLİK VE EMNİYETE ÇAĞRI

“Daha önce Şahin Öner, Kemal Kurkut ve benzer öldürülme olaylarında delillerin karartıldığını, kamuoyunun Valilik ve Emniyet tarafından gerçek dışı beyanlarla bilgilendirildiğini, cezasızlığın teşvik edildiğini hatırlatarak şeffaf, adil ve etkin bir soruşturma çağrısında bulunuyoruz. İddialar ve ailenin paylaştığı bilgiler ışığında Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nü şüpheleri aydınlatmaya ve gereken soruşturmayı kamuoyunu tatmin edecek şekilde yürütmeye çağırıyoruz.”