Yannis Behrakis'in ardından fotoğrafları kaldıArtı Gerçek

Dünyanın en sıcak bölgelerinde fotoğraflar çeken Reuters'in Pulitzer ödüllü foto muhabiri Yannis Behrakis, 58 yaşında kanser nedeniyle hayata veda etti.


Behrakis, dünyanın dört bir köşesinden pek çok önemli olayı fotoğraflarıyla belgeledi ve tarihte iz bırakan anları ölümsüzleştirdi. Gezi ve Kobani direnişlerinde, Suruç, Filistin, Yunanistan ve Makedonya'da mültecilerle, Kahire ve Afrika'nın diğer ülkelerinde önemli olayların yaşandığı birçok yerde unutulmaz anların eşsiz karelerini yakalayan Sanatçı, 30 yıllık gazetecilik kariyerinde düzenli olarak Avrupa, Rusya, Orta Doğu, Afrika ve Asya’da savaşların ve sosyal çalkantıların arasında fotomuhabirliği yaptı.

Behrakis, 1960 yılında Atina’da doğdu. Babaannesinin İzmir'li olduğu söyleniyor. Adını 1989 yılının ilk ayında görevlendirildiği Muammer Kaddafi röportajı için Libya’da Reuters için çektiği fotoğraflarla duyurdu. Sonrasında da mesleğini başarıyla icra ettiği 30 yıl boyunca düzenli olarak Avrupa, Rusya, Orta Doğu, Afrika ve Asya’da savaşların ve sosyal çalkantıların arasında geçirdi. Afganistan ve Çeçenistan’daki çatışmalar, Keşmir’deki büyük deprem, 2011’de Mısır’daki Arap Baharı ve daha nice önemli olayı dünya Behrakis’in gözünden gördü. Fakat o spor fotoğrafı konusunda da haklı bir üne sahipti. 2000 yılında Sierra Leone’deki bir konvoya düzenlenen saldırıda şans eseri hayatta kaldı. 2015’deki büyük mülteci krizini yansıtan çalışmalarıyla Pulitzer ödülünü de aldı. İngiliz The Guardian gazetesi 2015 yılının fotoğrafçısı unvanına Reuters Haber Ajansı’nda görev yapan Yunan fotoğraf muhabiri Yannis Behrakis’i layık gördüğünde, “Benim görevim size doğrudan hikayeyi anlatmak ve sonra ne yapmak istediğinize karar vermenizdir” diyordu.

Yunanistan'daki mültecileri fotoğraflarken yaşadığı bir anı şöyle anlatıyor: Göçmenleri taşıyan bir şişme botun fotoğrafını çekerken, suda bir hareketlilik dikkatimi çekti. Birinin suya atladığını sandım. Fotoğraf makinamdan bir yunus balığının tam şişme botun önünde suya dalıp çıktığını gördüm. Gerçekten büyüleyici bir andı. Sanki yunus balığı mültecilere yol gösteriyor ve onlara hoş geldiniz diyordu. (HABER MERKEZİ)