Yapılandırma talebi sonrası ilk açıklamaArtı Gerçek

Doğuş Holding'ten borç yapılandırma talebi sonrası ilk açıklama geldi. Bu yapılandırma talebi grup şirketlerinin zararları ve kur farkından kaynaklandı.


EKONOMİ - Türkiye'nin önde gelen holdinglerinden Doğuş Holding, şirket zararları ve kur farkından dolayı “Ülker’e yaptığınızı bana da yapın” diyerek borç yapılandırması istedi. Holding tarafından yapılandırmayla ilgili ilk açıklama geldi.

Yıldız Holding’in 10 bankayla görüşüp borçlarını yapılandırmasının ardından benzer bir adım da Doğuş Grubu’ndan geldi. Doğuş Grubu da bankalarla borçlarını yapılandırmak için görüşüyor. 2017 yılı sonu bilançosuna göre Doğuş Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformu'na gönderdiği 2017 yılı bilançosuna göre holdingin bankalara 23.5 milyar liralık borcu bulunuyor. Dünkü dolar kuruna göre yaklaşık 5.8 milyar dolarlık bir borç söz konusu.

İLGİLİ HABER: ÜLKER'DEN SONRA DOĞUŞ DA YAPILANDIRMA İSTEDİ

Doğuş Grubu, bugün bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye'de değişimin öncüleri arasında yer alan Doğuş Grubu, sahip olduğu geniş hizmet, bilgi ve iş birliği ağını hedeflerine ulaşmak için en etkin şekilde kullanmakta ve Türkiye'ye yatırım yapmayı en birinci önceliği olarak görmektedir.

Değişen dünya dinamiklerine uyum süreçleri kapsamında doğal olarak tüm paydaşlarımız ile sürekli iletişim içerisindeyiz. Bu bağlamda bankalarla olan çalışmalarımız bugüne kadar olduğu gibi normal seyrinde devam etmekte, proje finansman ve sendikasyon kredileri alma ve kapatma faaliyetlerimiz de sürmektedir.

Doğuş Grubu'nun yeni vizyonu; Türkiye'nin bir dünya markası olma yolundaki gayretleri ve çalışmaları ile paralel şekilde devam edecektir."

TALEBİN SEBEBİ ZARAR VE KUR FARKI 

Doğuş Holding bankalarla masaya oturmuş ve “Ülker’e yaptığınızı bana da yapın” diyerek borç yapılandırması istemişti. Geçen aylarda da Yıldız Holding’in 10 banka ile masaya oturmuş 6 milyar dolar civarındaki borcunun yeniden yapılandırılması için Yapı Kredi’yi lider düzenleyici banka seçmişti.

Edinilen bilgiye göre Doğuş Holding’in bu yapılandırma talebi büyük ölçüde şirketlerinin zararları ve kur farkından kaynaklandı. Bir süredir bankacılık kulislerinde konuşulan ‘yapılandırma talebi gelebilir’ söylentilerinin gerçeğe dönüşmesi sonrasında şimdi, gözler bankaların bu talebe karşı nasıl bir yöntem izleyeceğine çevrildi.