Yargıda yeni dönem: Terörist olmadığını ispatlaArtı Gerçek

Ankara Adliyesi’nde görevli 4 memur, Bİ- MER'e yapılan “isimsiz” ihbar nedeniyle 'vatan hainliği' ve 'teröristlik” suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı.

HABER MERKEZİ-  Yargı bağımsızlığı tartışmaları tüm hızıyla sürerken Ankara'dan bir hukuk skandalı haberi geldi. 

Cumhuriyet'in haberine göre, Ankara Adliyesi’nde görevli 4 memur, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (Bİ- MER) yapılan 'isimsiz' ihbarın işleme konulması sonucu bir anda 'vatan hainliği' ve 'terörist'lik suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı.

Ankara Adalet Komisyonu Başkanlığı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyesi 4 kişi hakkında disiplin soruşturması başlattı.

VATAN HAİNİ OLMADIKLARINI İSPATA ÇALIŞTILAR

4 memur,  masum olduklarını kanıtlamak için savunma hazırlamak zorunda kaldı.

Komisyon başkanlığı, ihbar metnini adli soruşturma için Anayasal Suçlar Bürosu’na da gönderdi.

İhbarda, 'Fatma Ekin Narin, Esin Alkan, Turgay Akçay ve Kamuran Emir isimli memurların DHKP-C ve MLKP gibi terör örgütlerine üye avukatlara, gözaltındaki şahıslara ve dışardan gelen destekçilerine yardım ettikleri ve bu kişilerle bilgi paylaştıkları' öne sürülü.

Hakkında ihbarda bulunulan memurlardan Kamuran Emir, hiçbir ad veya adres bilgisi içermeyen ihbarın Dilekçe Hakkının Kullanılması Hakkında Yasası’na aykırı olduğuna dikkat çekti.

'DİLEKÇE YASAL DEĞİL'

Ad ve adres bilgisi olmayan dilekçelerin işleme konulmayacağını anımsatan Emir, “Hakkımda soruşturma yapılmasına gerekçe olan başvuru metninde ihbar ve şikayetin soyut olduğu, iddianın ciddi bulgu ve belgelere dayanmadığı, dilekçe sahibinin adı, soyadı ve imzasının bulunmadığı görülmektedir. Şikayet iletisinde, isnat edilen fiillerin ne zaman, nerede, kime ya da kimlere yapıldığına ilişkin somutlaştırılmış bir bilgi de yer almamaktadır” diyerek hakkındaki soruşturmanın kaldırılmasını istedi.

'SENDİKACI OLDUĞUM İÇİN'

Emir, “Sendikacı kimliğimden dolayı hedef gösterildiğimi düşünmekteyim. Şikâyet dilekçesinde ismi geçen diğer meslektaşlarımın da aynı sendikaya üye olması şikâyetle amaçlananın ne olduğunu göstermeye yeter” dedi.

Emir, ihbarcı hakkında iftira suçundan soruşturma açılmasını istedi.