Yeni bir vergi affı daha geliyorArtı Gerçek

Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen yeni tasarıyla Mayıs ayında çıkarılan aftan yararlanıp borçlarını yapılandıran ancak kriz nedeniyle ödeyemeyen 3 milyon mükellefe af getiriliyor.


Meclis’e yeni bir vergi affı tasarısı daha sunuldu. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yeni af tasarısıyla Mayıs ayında çıkarılan aftan yararlanıp vergi ve sigorta primi borçlarını yapılandıran ancak borçlarını kriz nedeniyle ödeyemeyen 3 milyon 21 mükellefe yeni af getiriliyor.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre AKP'li 8 milletvekilinin hazırladığı yeni torba yasa teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda yeni bir af maddesi eklenerek kabul edildi. Teklife eklenen af maddesine göre, Mayıs ayında çıkarılan son aftan yararlanmak üzere başvurduğu halde taksitlerini zamanında ödemeyen mükelleflere, bu borçlarını önümüzdeki yılın Ocak ayı sonuna kadar ödemeleri halinde aftan yararlanmaya devam etme hakkı verildi. Yeni aftan yararlananlar birikmiş borçlarıyla birlikte, aksattıkları taksitleri için yüzde 1.4 faiz ödeyerek yeni haklardan da yararlanacaklar.

BAKAN ‘ARTIK AF YOK'' DEMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Temmuz ayında yaptığı açıklamada mali disiplini sağlamak amacıyla bundan sonra kamu alacakları için yeni af getirmeyeceklerini belirtmiş ve “Vergi borçları için yeni yapılandırma planı yok” demişti. Kamu alacakları için yeni af olmayacağı Yeni Ekonomi Programı'nda da belirtilmişti. Ancak, Albayrak'ın bir daha af çıkarmayacaklarına ilişkin verdiği sözün üzerinden 4 ay bile geçmeden af tasarısı getirildi.

2 MİLYON KİŞİ TAKSİTLERİNİ ÖDEMEDİ

Affın Meclis genel kurulundan da kabul edilerek yasalaşması halinde aftan yararlanmak için başvuran ancak taksitlerini ödemeyen mükellefler vergi incelemelerinden ve denetimlerle yüklü borç ve cezalardan kurtulacak. Komisyona verilen bilgilere göre, son çıkarılan af yasasından Maliye'ye vergi borcu olan 5 milyon 950 bin 136 kişi başvuru yaparak 70 milyar liralık birikmiş borcunu yapılandırdı.

Af sayesinde bugüne kadar 13.3 milyar liralık vergi alacağı tahsil edildi. Ancak aradan geçen 7 aylık sürede bu mükelleflerden 2 milyon 459 bin 214'ü taksitlerini ödemedi. Dolayısıyla yapılandırma hakkını kaybetti. Yeni afla 2.5 milyona yakın vergi mükellefine yeni hak verilmiş olacak. Aynı afla SGK'ya borcu olan 1 milyon 270 bin 472 kişi affa başvurdu. 43.4 milyar liralık birikmiş borç yapılandırıldı. 3.2 milyar lira tahsilat yapıldı. Ancak 562 bin kişi taksitlerini ödemeyerek hakkını kaybetti.

CHP MİLLETVEKİLLERİ ELEŞTİRDİ

CHP Milletvekili Bülent Kuşoğlu, AKP'nin yeni bir af daha çıkararak krizi resmen kabul ettiğini, bu maddenin krizin ispatı olduğunu söyledi. CHP'li Okan Gaytancıoğlu da “Hani bir daha vergi barışı olmayacaktı? Demek ki ekonomi dönmüyor, insanlar borçlarını ödeyemiyor” dedi. (HABER MERKEZİ)