Yıldırım: İşsizlikte 0,4 puan artış sadece rakamsalArtı Gerçek

Başbakan Yıldırım, işsizlikte 2018'e daha iyi başlandığını belirtti, ekonomideki gelişmelerle ilgili, "Gerekli tedbirleri almak gerekiyorsa, onları da alacağız" dedi.


EKONOMİ - Başbakan Binali Yıldırım, yurt içi piyasalarda yaşanan hareketlere ilişkin, "Gerekli tedbirleri almak gerekiyorsa, onları da alacağız" dedi. 

İLGİLİ HABER: YILIN İLK İŞSİZLİK RAKAMI: YÜZDE10.8

Ocak ayı işsizlik rakamlarını da değerlendiren Yıldırım, "Aralık ayı yüzde 10,4'tü şimdi 0,4'lük artış var diyorlar" şeklinde konuşan Yıldırım, "İşsizlikte artış var diyorlar. Doğru, rakama bakınca öyle. Bu doğru ama bu veriler hep bir yıl önceki aynı döneme göre kıyaslanır. O zaman baktığımızda 2017 Ocak'ta yüzde 13'müş. Yani yüzde 2,2 işsizlikte düşüş var. 2017'den 2018'e daha iyi şartlarda girdiğimizi gösteriyor" dedi.

Yıldırım, bazı küresel ve bölgesel riskleri fırsat bilenlerin Türkiye ekonomisi üzerinde spekülasyon yapma hamleleri olduğunu dile getirerek, "Bunun farkındayız. Ekonomi yönetimimiz ve Merkez Bankası gündemine hakimdir. Ekonomimiz birçok bizim gibi olan ülkeden hatta bazı gelişmiş ülkelerden de iyi durumda. Bunun bir gerçekliği yok, tamamen piyasa düzenini bozmaya gayret çabaları. Bu zaman kadar bunları def ettik, bundan sonra da böyle olacak. Gerekli tedbirleri almak gerekiyorsa, onları da alacağız" dedi.