'YPG'yi Türkiye'den koruyacak mısınız'Artı Gerçek

IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü, "Türkiye, Afrin'e operasyon düzenlerse YPG'yi koruyacak mısınız' sorusunu, 'Ortaklarımızı koruruz' diye yanıtladı


HABER MERKEZİ- ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, Türkiye'nin Afrin'e operasyon düzenlemesi durumunda ABD'nin önce Rakka'da IŞİD'le savaşıp oradan Afrin'e geçmiş YPG unsurlarını koruyup korumayacağına yönelik soruya yanıt verdi.

PENTAGON'A BAĞLANDI

Sputnik'in haberine göre, video konferans yöntemi ile ABD Savunma Bakanlığı'na bağlanan Dillon, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rakka'da daha önce IŞİD'e karşı savaşan bazı YPG unsurlarının Afrin'e geçtiğini hatırlatan bir gazetecinin, Türkiye'nin Afrin'e operasyon yapmakla ilgili planı bulunup bulunmadığına ilişkin sorusu üzerine Dillon, bu konu hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadığını söyledi.

'ORTAKLARIMIZI KORURURUZ'

Gazeteci, "IŞİD karşıtı operasyonlara katılmış Kürt güçler gibi güçleri koruma konusunda koalisyonun bir sorumluluğu var mı?" sorusunu da yöneltti. Bunun üzerine Dillon, ortaklarını koruduklarını daha önce gösterdiklerini ifade etti.

KÜRTLERLER, YEZİDİLER, ARAPLAR

Dillon, YPG'nin öncülüğünü yaptığı Demokratik Suriye Güçleri'ni (QSD) kastederek, "Burada da ortağımız QSD'dir. Bu da o şemsiyenin altına giren Kürtler, Yezidiler, Araplar, Hristiyanlar dahil herkestir" dedi.

ORTAKLARIMIZI DESTEKLEYECEĞİZ

Dillon koalisyonun, IŞİD dışında bir güç ile çatışması durumunda daha önce ABD'nin IŞİD operasyonlarına katılmış YPG unsurlarını koruma sorumluluğu olup olmadığına yönelik soruyu ise şöyle yanıtladı: "IŞİD ile mücadele eden ortaklarımızı destekleyeceğiz." diye yanıtladı. Dillon sözlerini şöyle noktaladı: "Daha önce bir kere El Tanif bölgesinde birlikte çalıştığımız, IŞİD ile savaşmak istemeyip başka çabalar içinde olan bir unsura bunu gösterdik. Onlarla ilişkilerimizi kestik. Takip etmek istedikleri şey bu olduğu için artık koalisyonun desteğini almadılar. Dolayısıyla senin soruna dolaylı bir cevap olarak, eğer IŞİD ile savaşmıyorsanız ve bizimle aynı amaca yönelik çalışmıyorsanız koalisyonun desteğini alamazsınız."