Yurt dışı sandıklarda son haftaArtı Gerçek

Almanya’da 19 Haziran günü bitecek olan oy kullanma işlemi için HDP ve HDK’nin oluşturduğu seçim komisyonları çalışmalarını hızlandırdı.


ARTI GERÇEK - Almanya’da yurt dışı seçmenlerin oy kullanma süresinin son haftasına girilirken Düsseldorf Seçim Komisyonu acil gündemli değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıya kadın ve gençlik meclisleri temsilcileri, HDK bileşenleri, farklı kurumların temsilcileri ve seçim komisyonunun bağımsız üyeleri katılarak oy verme işlemlerini ve seçime ilişkin gündemlerindeki diğer başlıkları tartıştı.

AKP ve Erdoğan'ın HDP'yi baraj altında bırakmak için bütün yol ve yöntemleri denediği, HDP seçmeninde rehavet yaratmak için çabaladığı, sandık hilelerinin denendiğine değinilen toplantıda, 7 Haziran’da başlayan oy verme işleminde yaşanan aksamaları da tartıştı. Yaşanan tartışmalar ışığında oy verme işleminin son haftası da planlandı.

Düsseldorf merkez, Wuppertal, Neuss, Grevenbroich, Mönchengladbach, Krefeld, Remscheid, Ratingen'deki tüm seçmenlere ulaşıp sandıklara katılımının sağlanmasının kararlaştırıldığı toplantıda, Düsseldorf Seçim Komisyonu adına yazılı bir açıklama da yayınladı.

Yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Seçimlere dönük olarak seçmenlerden sadece oy kullanmalarını istemek bile yeterlidir. Her seçmeni kayıtlı olduğu yer neresi olursa olsun, kime oy verirse versin Avrupa içinde bulunan başka ülkelere de dahil, sandığa taşımaya hazırız. Görevimizi yerine getirmeli, sandıklara giderek, Türkiye'nin demokratikleşmesi, 'Tek Adam Yönetiminin' yıkılması ve 'Mutlak Faşizm'in engellenmesi için tarihi rolümüzü oynamalı, irademizi sandıklara yansıtmalıyız.”