Zarrab'ı tecavüzle suçlayan mahkumun kimliği ortaya çıktıArtı Gerçek

Suçlamayı yapan kişinin ABD'de, FARC davasından tutuklanan Fildişi Sahili vatandaşı Faouzi Jaber olduğu anlaşıldı.


HABER MERKEZİ- Reza Zarrab’ın tecavüzle suçlandığı haberini ilk yayımlayan New York Times gazetesi, suç duyurusunda bulunan mahkumun ismini yazmadı. Ancak dilekçenin basına açıklanmasıyla birçok basın kuruluşu ismi açıkça yazdı. Zarrab’ı suçlayan kişinin 62 yaşındaki Fildişi Sahili vatandaşı Faouzi Jaber olduğu belirtildi.

Gazete Duvar'ın haberine göre Mahkumun suçunu mahkemede kabul ettiği dönem yapılan bir habere göre Jaber, Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri’ne (FARC) silah ve uyuşturucu temin etme suçlamasıyla yakalanmıştı.

O dönem savcılıktan yapılan basın açıklamasında, Jaber FARC üyesi kılığına giren Amerikan Federal Uyuşturucu Dairesi çalışanlarıyla birkaç defa buluştu. O dönem ‘Ekselansları’ kod adını kullanıyordu. İddiaya göre Jaber, bu kişileri uyuşturucu ve silah kaçakçılarıyla tanıştırdı; FARC’ın silah almasına, Afrika’da uyuşturucu kaçakçılığı yapmasına ve para aklamasına yardım etme sözü verdi.

Jaber, ABD’nin, yakalanması ve sınırdışı edilmesi talebi üzerine Nisan 2014’te Çek Cumhuriyeti’nde yakalandı. 25 Temmuz 2017’de ise ABD’nin terör örgütü olarak gördüğü FARC’a yardım etme suçlamasını New York’taki bir mahkemede kabul etti.

Kolombiya’da toprak reformu için 52 yıldır silahlı mücadele veren FARC ile hükümet geçen yıl tarihi bir barış anlaşması imzalamış, FARC’a silah bırakması karşılığı siyaset yolu açılmıştı. 

ZARRAB'A TECAVÜZ SUÇLAMASIYLA DAVA AÇILDI