'Atilla'nın tutuklanması ile şoke oldum'Artı Gerçek

Zarrab, çapraz sorguda yine savunma avukatlarının sorularını yanıtladı. Atilla'nın tutuklanmasıyla şoke olduğunu belirten Zarrab, Atilla'nın ofisinin yerini bile bilmediğini söyledi.


HABER MERKEZİ -  İran'a yönelik ambargonun delinmesi iddiasıyla ABD'de görülen davada, İranlı işadamı Reza Zarrab altıncı kez tanık kürsüsüne çıktı. Dün başlayan çapraz sorgu aşaması kapsamında Zarrab bugün de savunma avukatlarının sorularını yanıtladı.

Savunma avukatı Zarrab'ın, Atilla'nın tutuklanması ile şoke olduğunu söylediğini belirtti. Zarrab da avukatın bu sözünü doğruladı.

'NE HAMANEY NE DE AHMEDİNEJAD İLE TANIŞMADIM'
Zarrab savunmanın bir başka sorusu üzerine ne İran'ın dini lideri Ali Hamaney ne de İran eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşmediğini söyledi. Zarrab Ahmedinejad ile tanışmadığını söylese de ambargoyu delmesini 'ekonomik cihat' olarak nitelendirdiği bir mektup ortaya çıkmış ve bu mektup dava dosyasına girmişti.

ZARRAB: ATİLLA'NIN OFİSİ NERDEDİR BİLMEM
Ardından Savunma bir ses kaydını duruşma salonuna dinletti. Zarrab, kayıttaki konuşmanın kendisi ile Süleyman Aslan arasında geçtiğini söyledi. Zarrab daha sonra savunma avukatının bir sorusu üzerine, Hakan Atilla'nın ofisine hiç gitmediğini, ofisin hangi katta olduğunu bile bilmediğini söyledi.

Zarrab, mahkemede Süleyman Aslan’la sık sık internet üzerinden yazıştığını ve konuştuğunu ayrıca Aslan’la sık sık yüz yüze buluştuğunu söyledi. Zarrab ayrıca duruşmadaki kanıtların hiçbirinin Atilla’nın Zarrab’a yüz yüze görüşme teklifi götürdüğüne işaret etmediğini söyledi.

'HALKBANK ÇALIŞANLARINA YALAN SÖYLEDİM'
Zarrab bir başka telefon görüşme üzerine savunma avukatının sorusunu da yanıtlarken alt düzey Halkbank çalışanlarının kendilerine saygılı davrandığını ancak olanlardan haberdar olmadığını belirtti. Ayrıca Zarrab bir Kadin Halkbank çalışanına yalan söylediğini belirtti.

ZARRAB'A EBRU GÜNDEŞ SORUSU
Savunma avukatı Fleming Zarrab'a eşi Ebru Gündeş hakkında da sorular sordu. Zarrab, eşinin ünlü bir şarkıcı olduğunu söyledi ve haklarında magazin basınında çıkan haberlerin yüzde 99'unun uydurma olduğunu belirtti.

ZARRAB'IN "YAPMADIM" DEDİĞİ İŞLERİN BELGESİ
Verilen arada gazeteci Adam Kasfeld, mahkemeye sunulan ve kamuoyuna açılan bazı belgeleri paylaştı. Bu belgeler arasında dünkü duruşmada Zarrab'ın yapmadığını iddia ettiği tavuk ve zeytinyağı işleri ile ilgili belgeler yer aldı.

 

"RÜŞVET ALMASA BİLE KOL SAATİ VERMEK GEREKİR"

Zarrab ile Türkiye’deki sağ kolu olarak bilinen Rüçhan Bayar arasında 1 Mart 2013 tarihli bir görüşmeye ilişkin ses kaydında da dikkat çekici bilgiler yer alı. 

Rüçhan Bayar kayıtta, "Bizim üç şirket daha var, henüz tamamlanmadı" diyor.  Bunu üzerine Atilla’nın avukatı Fleming Zarrab’a “Bunlar paravan şirketler mi?” diye sondu.  Zarrab da “Evet. Kurmaya hazırlandığımız paravan şirketler” cevabını verdi. 

Fleming, Bayar'ın  kayıttı, "Biri para veya rüşvet almazsa bile, ona bir kol saati vermen lazım" dediğini belirtti ve saatin Rolex marka olduğunu söyledi.  Daha sonra bir sonraki ses kaydı dinletildi.

Zarrab'ını “herkesin bir fiyatı vardır” dediğini hatırlatan avukat Fleming'i Zarrab “rüşvet almaya hazır herkesin bir fiyatı vardır efendim” diye düzeltti.

ZARRAB HAYALİ GIDA İHRACATI KONUSUNDA YALAN SÖYLEDİĞİNİ KABUL ETTİ
Bir başka kayıtın dinlenmesi ardından savunma avukatı Flemming'in soruları üzerine Zarrab, 10 Nisan 2013'te eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı'na hayali gıda ticareti mekanizması konusunda yalan söylediğini kabul etti.

Duruşmada yine bir ses kaydı dinletildi. Kayıt Zarrab ile Happani arasında, Halkbank'a verilen belgelerle ilgili. Atilla’nın avukatı Fleming ses kaydı içeriğini doğrulatmaya çalışarak "Happani ortaklık yapısını bankaya çevirmiştik ama belge onaylı değil. Onaylı bir nüsha istiyoruz" deyip demediğini sordu. Zarrab da bunu onayladı.

Zarrab ile amcası arasında yapılan Azerice bir telefon görüşmesi hakkında da sorular soruldu. Görüşmede, amcası Zarrab'ın işlerinde kullanması için boş konşimentolar (nakliye senetleri) temin etmeye çalıştığından bahsediyor.

Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı Cathy Fleming’in devam eden çapraz sorgusunda Zarrab’a, AHaber ile yaptığı söyleşi soruldu. Fleming, Zarrab’ın hakkındaki iddiaları reddettiği bu söyleşinin Türkiye çapında yaygın olarak bilindiğini söyledi, Zarrab da bunu doğruladı. Zarrab Türkiye’de tutuklu kalıp kalmadığı sorusuna da “76 gün cezaevinde kaldım” diye cevap verdi. 

Fleming Zarrab’a, cezaevinden çıktıktan sonra Halkbank’ın yeni genel müdürüne gittiğini ancak müvekkili Atilla’ya başvurmadığını söyledi. Fleming bu yolla Atilla’nın yaptırımların delinmesinde kilit bir rolü olmadığı tezini işlerken, Zarrab da Atilla’dan daha üst seviyedeki yetkililere gittiğini söyledi. Zarrab, Halkbank'ta Ali Fuat adlı kişiyle irtibat kurduğunu belirtti.

Duruşma bugünlük sona erdi.