‘Hayır demeye devam ediyoruz’

DİSK Yönetim Kurulu 16 Nisan Referandumu’na ilişkin ‘Memleketin ve işçilerin geleceği için hayır demeye devam ediyoruz’ dedi.

İlan edilen kesinleşmemiş sonuçların yeni sorunlara, gerilimlere ve derinleşen ayrışmalara işaret ettiğinin belirtilen açıklamada, referandum sürecinin son aşamasına, oy verme ve sayım aşamasına dair itiraz ve şüphelerin sonuçları değiştirebilecek ciddiyette olduğu vurgulandı.

Tüm itirazlar ve şüpheler bir yana bırakılsa bile, ortaya çıkan tablonun köklü bir anayasa değişikliği ve parlamenter rejimin değiştirilmesi için meşruluk sağladığının iddia edilemeyeceği belirtildi.

Yaşananın bir zafer veya yenilgi değil, derinleşen bir kutuplaşma ve ortak yaşam iradesinde zayıflama olduğu vurgulandı.

Referandum sonuçlarının, meclis aşamasından 16 Nisan’a kadar süren adaletsiz, eşitsiz, hukuksuz, manüplasyona dayalı kampanya sürecinden bağımsız düşünülemeyeceği dile getirildi.

Hapishanelerin muhaliflerle doldurulduğu bir ortamda ve OHAL koşullarında gerçekleşen bu referandumun sağlıklı bir demokratik süreci yansıttığının iddia edilemeyeceği ifade edildi.