HDP milletvekillerinin yolu kesildi

HDP'li Garo Paylan ve Bedia Özgökçe Ertan'ın içinde olduğu aracın yolu Edremit-Van karayolunda kendini jandarma olarak tanıtan kişiler tarafından kesildi.

HABER MERKEZİ - Edremit’te bulunan ve üzerine tuvalet yapılan Ermeni mezarlığının olduğu bölgede incelemelerde bulunduktan sonra Van’daki Vicdan ve Adalet Nöbeti alanına dönmekte olan HDP milletvekillerinin yolunun kendisini jandarma olarak tanıtan kişiler tarafından kesilmesine HDP'den sert tepki geldi.

HDP Grup Başkanvekilleri Ahmet Yıldırım ve Filiz Kerestecioğlu imzasıyla yapılan yazılı açıklamada 'Milletvekilinin yolu kesilemez!' denildi.

Açıklamada şunlara yer verildi:

Diyarbakır ve İstanbul’un ardından Van’da devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde bulunan İstanbul Milletvekilimiz Garo Paylan ile Van Milletvekilimiz Bedia Özgökçe Ertan, beraberlerinde TBMM personeli danışmanlar olduğu halde Edremit-Van karayolunda seyrederken, yolları sivil plakalı bir araç tarafından kesilmiş ve aracın içinden eli silahlı kişiler inmiştir.

'ÖLÜLERİMİZE DAHİ SAYGI YOK' haberi için tıklayınız

Araçtan inen sivil giyimli kişi, milletvekillerimizin bulunduğu araca yönelmiştir. Milletvekillerimizin cep telefonuyla görüntü almaya başlaması üzerine söz konusu kişi, kendisini Van-Edremit İlçe Jandarma Komutanı ve jandarma binbaşısı olarak tanıtarak araçtakilerin kimliklerini istemiştir.

Edremit’te bulunan ve üzerine tuvalet yapılan Ermeni mezarlığının olduğu bölgede incelemelerde bulunduktan sonra Van’daki Vicdan ve Adalet Nöbeti alanına dönmekte olan milletvekillerimizin yollarının kesilerek 15 dakika boyunda durdurulduğu nokta, herhangi bir kontrol noktası değildir. Söz konusu bölge jandarma görev alanı da değildir. Dolayısıyla Van-Edremit Jandarma Bölge Komutanı, jandarma binbaşısı olduğunu iddia eden kişi, söz konusu bölgede “görev” uygulamaya kalkmakla yetki alanını, milletvekillerimize ve beraberindekilere tutumuyla da haddini aşmış olmaktadır.

Milletvekillerimizin yollarının kesilmesi ve ısrarla kimlik kontrolü yapılmak istenmesi bütünüyle yasa dışıdır, hukuksuzdur.

TBMM Başkanı, üyelerine ve personeline yönelik bu yasa ve hukuk dışı çirkin davranışa ilişkin bir tutum almalıdır.

Milletvekillerimizin yollarının yasa ve hukuk dışı bir şekilde kesilmesi nedeniyle ilgililer hakkında gerekli hukuki girişimler başlatılacak, suç duyurusu yapılacak, hukuk düzleminde hesap sorulacaktır.